Otomobil Haber


2. El Otomobilde Karne Sistemi Geliyor!

Otomobil piyasasında dönen oyunların önüne geçilmesi adına önemli bir uygulama geliyor. Araç bayiden çıktığı anda, bakımından ekspertizine kadar her şey kayıt altına alınıyor.

2. El Otomobilde Karne Sistemi Geliyor!

15 Ağustos 2020 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrası dikkat çeken bir detay yer aldı.

Söz konusu yönetmeliğin 4/b fıkrasında ‘Bilgi Sistemi’ tanımlaması da yapıldı. Sistem bir aracın üretim bandından hurdaya ayrıldığı zamana kadar olan tüm sürecin kayıt altına alınmasını kapsıyor.

Tüm ekspertiz işleri kayıt altında

Bakanlığın yönetmeliğe eklediği sistemin faaliyete geçirilmesi halinde ise; ikinci el araç ticareti ile araç üzerinde yapılan tüm ekspertiz süreçleri kayıt altına alınmış olacak. Öte yandan bakanlığın yönetmelikte ifade ettiği sistem ile bir aracın geçmişine ait tüm bilgiler de merkezi olarak dijital ortamda anlık ulaşılabilir halde tutulabilecek.

Galericiler de takipte

Uygulama ile araçların ömürleri hakkında istatistiki bilgiler de üretilebilir hale gelecek. Yetki ve yeterlilik belgesi zorunluluğu ile ikinci el araç ticareti yapan kişilerin takibi de mümkün olacakken yetki ve yeterlilik belgesi olmayan kişilerin ikinci el araç ticareti yapmasının önü de kapatılmış olunacak.

Her araca karne

Yönetmelikte belirtilen uygulama ile araçların üretimden çıktıktan sonra Taşıt Bilgi Sistemi’ne kaydolacağını ve her aracın bir karnesi olacağını da dile getiren İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ”Bu araç ne zaman servise girmiş ne tamirat görmüş satılana kadar her evresi aracın karnesine işleyecek.” diyor.

Kaynak: Yeni Şafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ