Otomobil Haber

Volkswagen yatırım için şimdi de Yalova’yı mı radarına aldı?

Yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edileceği fabrikanın 300 bin adetlik üretim kapasitesi olacağı ve VW Passat ve Skoda Superb üretimi planlanıyordu

Levent Çezik

Levent Çezik

Yaklaşık 2 yıl önce gündeme gelen Alman Volkswagen’in Manisa’da fabrika kuracağı haberleri gündemden düşmüyordu. Taa ki, yatırım kararının iptal edilmesine kadar…

Fakat yeni duyumlarımız Volkswagen’in tekrar dönüş sinyali verdiği yönünde…

İsterseniz, önce yatırım planıyla ilgili geçmişte yaşananların özetini hatırlayalım!

Yaklaşık 1.3 milyar Euro’luk yatırım yapacak olan Volkswagen, yıllar sonra Türkiye’ye doğrudan yatırım yapan ilk firma olacaktı. 2019 yılının Ekim ayında Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan ilanla Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş kurulmuştu.

Yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edileceği fabrikanın 300 bin adetlik üretim kapasitesi olacağı ve VW Passat ve Skoda Superb üretimi planlanıyordu.

Fakat geçen yılı pandemi yüzünden üretimi durdurma süreçleriyle geçiren otomotiv şirketleri gibi Volkswagen de sıkıntıya girdi.

Yatırımın açıklandığı 2019 Ekim ayından daha tam olarak 1 yıl bile geçmeden 2020’nin Temmuz ayında fabrika kurma girişiminin askıya alındığı açıklaması geldi…

Kimine göre politik sebepler yüzünden olduğu söylense de; Volkswagen’den yapılan açıklamada yatırımın iptal edilmesinin sebebinin korona krizi kaynaklı olduğu belirtilmişti.

Bilaloğlu’nun sözleri yatırım için bir sinyal olabilir mi?

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ali Bilaloğlu, Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’a yaptığı açıklamada, “Bu karar Türkiye özelinde değil, tamamen ticari bir karardır. Türkiye’nin avantajları önümüzdeki yıllarda daha da belirgin olacak. Avrupalı markalar, Uzakdoğu’daki tedarik zincirinin bir kısmı Türkiye’de olsaydı, pandemide yaşadıkları sıkıntıları yaşamayacaklarını biliyorlar. VW gibi global bir üreticinin, Türkiye’ye yatırım yapmadan otomotiv faaliyetlerine devam etmesi çok zor görünüyor ” demişti.

Acaba ODD ve Doğuş Otomotiv Başkanı Emir Ali Bilaloğlu’nun bu sözleri Alman Volkswagen’in Türkiye’ye yatırımdan vazgeçmediğini gösterir mi?

Yeni yatırım Yalova’da mı olacak?

Bilaloğlu’nun bu açıklamasının birkaç gün öncesinde de Ford Otosan’ın bölgede batarya fabrikası kuracağı açıklanmıştı.

Yalova’nın İzmit sınırındaki ilçesi Altınova’da arazi satışlarında gözle görülür artış yaşandığı belirtiliyor.

Özellikle 10 dönüm ve üzeri arazi arayan insanların yoğunlukta olduğu haberleri geliyor.

Konuyu araştırdığımızda Alman Volkswagen’in bu bölgede yatırım planlandığına ilişkin dedikoduların yayıldığı ve bunu duyan yatırımcıların bölgeye hücum ettiği gelen bilgiler arasında.

Volkswagen’in Manisa’dan vazgeçip, Yalova’da arazi girişiminin olduğunun duyulması, sadece otomobil üretimi değil, batarya üretimi ve işbirliklerini de akla getiriyor.

Alman otomotiv devi VW‘nin, yaşanan en küçük sorunda Uzakdoğu’dan yapılan tedarik sorununu, Avrupa’ya en yakın ve en uygun merkez olan Türkiye’den sağlamak istemesi gayet normal.

Öte yandan Gemlik’teki yerli otomobil fabrikası ile yakınlığının yanında, Ford Otosan fabrikalarına olan komşuluk ‘Acaba yerli oto ve Ford Otosan’la ortak bir yatırım olabilir mi?’ sorusunu da akla getirmiyor değil.

Malum; ateş olmayan yerden duman çıkmaz. İnşallah duyumlarımız gerçek olur!  Volkswagen Türkiye’ye yatırım yapar!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ