Otomobil Haber

Ne Olacak Bu 2. El Piyasası?

Yunus Emre Kabaoğlu

Yunus Emre Kabaoğlu

Türkiye’deki 2. el otomobil piyasasının kendine ait para birimi olsaydı doları avroyu geçer, sterlini solda sıfır bırakırdı. Hatta bitcoinin yanağından makas alırdı.

Evet, tüm bunları yapardı.

Bizde öyle bir 2. el piyasası var ki; altından da dövizden de hızlı yükseliyor, kripto para birimlerine üçlü çektiriyor.

Öyle ki, arabasını satan vatandaş sadece bir ay sonra aynı arabayı sattığı fiyata bulamıyor.

İşin ilginç tarafı, piyasada böyle çılgın bir yükseliş varken fiyatların artması için elle tutulur hiçbir sebep yok!

PİYASAYI SABUN GİBİ KÖPÜRTEN NE?

Bence bunun tek bir cevabı var; açgözlülüğümüz. Söz konusu para olunca babamızı bile tanımıyoruz.
(Herhalde bu fikri delillendirmek için, deprem sonrası kira ve nakliye ücretlerinin arttığına dair gelen iddiaları hatırlatmama gerek yok)

Bizzat gördüm; adam cillop gibi temizinin bile en fazla 25 bin lira edeceği arabaya 27 bin lira fiyat çekiyor. Hem de bırakın kapıyı kaputu, aracın tavanı bile değişmiş. Dikkat edin, tavan boyanmış işlem yapılmış demiyorum, direkt değişmiş!

Aynı arabaya sahip olan başka vatandaş bunu gördüğünde ne yapıyor dersiniz? ‘E bu araba bu kadar ederse beninki şu kadar eder’ diyor ve hooop:

İçinde kedini bile taşımaya tereddüt edeceğin arabanın piyasası olmuş 30 – 35!

TEK KUSUR VATANDAŞIN MI?

Tabi ki değil…

Bu piyasayı kontrol edecek, fiyatlamaları takip edecek resmi bir mekanizma yok mesela. En azından model bazında çalışma yapan bir ekip olsa, bu ekip her model için taban ve tavan fiyat belirlese daha güzel olmaz mı?

Şimdilerde ‘Bu arabanın ölüsüne X TL istiyorlar’ diyen tok (!) satıcıya, ‘Senin arabanın en dirisi X TL ediyor’ diyebilirsin o zaman.

Velhasıl, orantısız fiyatlar talep ederek kar etmiyoruz aslında. Aksine, kendi ayağımıza sıkıyoruz. Arabamızı abartılı bir fiyata satarken kar ettiğimizi sanıyoruz, ama elimize geçen parayla sattığımız arabayı yerine koyamıyoruz.

Araç almak isteyenlere naçizane tavsiyem; ilan fiyatına göre değil, aracın ederine göre fiyat teklif edin. Sonuçta isteyenin bir yüzü, aracına F-16 parası isteyen satıcının iki yüzü kara.

Milli mesele haline gelen bu sorunu daha iyi anlatmak adına; ‘Arkadaş bir ayda bu arabanın tekerine altın mı kaplattın?’ diyerek ilgili fotoğrafı şuraya bırakıyorum:

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ