Otomobil Haber

ARAÇTA BOYA VE DEĞİŞEN NASIL ANLAŞILIR?

2. el araç piyasasına neredeyse altın fiyatları bile yetişemiyor ve bu sebeple pek çok kişi boya ve değişen parçalar nasıl anlaşılır sorusuna yanıt arıyor.

ARAÇTA BOYA VE DEĞİŞEN NASIL ANLAŞILIR?

İkinci el piyasasından en çok araştırılan konulardan birisi araçta boya ve değişen nasıl anlaşılır sorusunun cevabıdır. Bu araçlar daha önce kullanıldığı için kaza geçirmiş olmaları ihtimali bulunur. Dolayısıyla pek çok parça değişmiş olabilir. Bununla birlikte, araçta boyanan ve değişen parça bulunduğu yere göre önem taşır. Bir diğer ifadeyle, aracın ne taraftan kaza yaptığı önemlidir. Buna paralel olarak, otomobil üzerinde bazı parçaların değişmesinin ya da onarım geçirmesinin pek bir önemi yokken bazı parçalar kritik önem taşır.

Boyalı Parça Nasıl Anlaşılır?

Boyalı parça nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bilmek, size pek çok avantaj sağlar. Kritik parçalar üzerinde boya yakalarsanız, ekpertize gerek kalmaz. Yani ekspertiz paranız cebinizde kalır. Eğer kötü işçilik varsa, araca detaylı bakmasanız bile bunu anlayabilirsiniz. Kötü boyanmış parça ton farkından kendini ele verir. İyi işçilik yapılan ve ton farkı olmayan boyalı parça ise genel olarak birleşme noktalarından anlaşılır. Parçaların birleştiği noktada kaynak izine andıran boya kalıntılarının olup olmadığına iyi dikkat etmeniz gerekir. Arabada boyalı parça konusunda en sık başvurulan yöntem ise boya cihazı olarak öne çıkar. Boya cihazı boyanın kalınlığına dair bilgi verir, ancak her modelin kendine özgü boya kalınlığı vardır. Bu sebeple satın alacağınız otomobile dair detayı bilginiz yoksa boya cihazı sizi yanıltabilir.

Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

Değişen parça nasıl anlaşılır sorusu da tıpkı boya konusunda olduğu gibi gereksiz yer ekspertiz parası ödememeniz için önemlidir. Bazı parçalar, kaza esnasındaki şiddetten dolayı boya ve onarımla kurtarılamaz. Mecburen değişmesi gerekir ve değişen parça önemli bir yerde ise canınızı sıkabilir. Araçta değişen parçayı anlamak için su ve kir izlerini kontrol edebilirsiniz. Araç parçalarında zamanla kir ve su izleri oluşur. Değişim yapılan parçalarda bu izler daha azdır. Parçaların üzerindeki vidalara göz atmak da size yardımcı olabilir. Yan yana yer alan parçalar üzerinde belirgin iz farkı varsa değişim ya da sökme – takma ihtimalini göz önüne getirebilirsiniz.

Metal izi de araçta değişen parça konusunda size yardımcı olabilir. Değişim esnasın bazı parçalar üzerinde ufak çizikler meydana gelir, ancak bu durum dikkatli bir takiple görülebilir.

Tüm bu kontrolleri, araç alıp satarken ön inceleme olarak yapabilirsiniz. İyi bir ürün almak içinse ekspertize başvurmak daha sağlıklı bir meseledir. Ekspertiz konusunda da dikkatli olmanız gerekir. Tanıdığınız, bildiğiniz ve güvendiğiniz bir ekspertiz kurumuna başvurmak, doğru bilgi almak adına oldukça önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ