Otomobil Haber


Otomatik Vitesli Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomatik vitesli araç kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sizler için derledik. İşte arıza riskine karşı o önemli noktalar…

Otomatik Vitesli Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomatik vitesli araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak bir hayli önemlidir. Zira bu şanzımanlar arıza yaptığı zaman manuel şanzımana göre çok daha yüksek maliyetler ortaya çıkar. Doğu kullanım ise arıza riskini aşağıya düşürür.

Otomatik Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Otomatik araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelik kalkış konusuna aittir. Otomatik şanzımanlı araçlarda mümkün olduğunca sakin kalkış yapmaya çalışın. Bu şanzımanlarda ısı dengesi çok önemli olduğu için ani kalkışlarda hız da aniden yükselir ve bunun sonucu olarak şanzımandaki ısı dengesi olumsuz etkilenir.
 • Bir diğer önemli nokta ise hızlanmadır. Bazı otomatik şanzımanlı araçlar oldukça sportiftir  ve hızlanmaya müsaittir. Siz yine sık sık ani hızlanmalardan kaçının.
 • Duraklama esnasında ne kadar beklediğinize dikkat edin. Eğer bekleme süreniz maksimum 20 saniyeden uzunsa vitesi boş konuma getirin. Yani ‘N’ konumuna.
 • Bir diğer önemli mesele kick-down olayından kaçınmak. Gaz pedalının sonuna kadar aniden basmayın.
 • Bakımlarını düzenli yaptırdığınız bir şanzımanın arıza verme ihtimali daha düşüktür. Özellikle şanzıman yağının değişim zamanına dikkat edin.
 • Vites değişimi yapmadan önce aracı mutlaka durdurun.
 • Araç yokuş yukarı halde bekliyorsa viteste bırakmayın, yine ‘N’ konumuna alın. Tabi bir siz içindeyken geçerli. Park edecekseniz, vites kolunu ‘P’ konumuna geçirin.
 • Yokuş aşağı inerken vitesi boşa almak hem manuel hem de otomatik şanzımanda büyük bir hatadır. Yokuş inerken vites kolunuz ‘D’ konumunda olsun.
 • Aracı uzun süre devirli kullanmaktan kaçının.
 • Son olarak, seyir halinde eliniz vites kolunun üzerinde olmasın. Fark etmeden kola baskı yapıp şanzımandaki dişlilerin birbirine sürtünmesine sebep olabilirsiniz.

VERGİSİZ PASSAT KAÇ PARA? haberi için tıklayın

Otomatik Şanzımanın Üzerindeki Semboller

Otomatik şanzımanın üzerindeki sembolleri merak edenler için kısa bir bilgilendirme:

N: Aracın boşta olduğunu ifade eder. Neutral sözcüğünün kısaltmasıdır.
D: Aracı ileri doğru sürmek için kullanılır. Drive sözcüğünün kısaltmasıdır.
R: Aracı geri doğru sürmek için kullanılır. Reverse sözcüğünün kısaltmasıdır.
P: Aracı park konumuna almak için kullanılır. Park sözcüğünün kısaltmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Vallah ben Manuel vites ile izmir Gaziemir sarnıç tan izmir bornova ya bos vites ile geldim

BİR YORUM YAZ