Otomobil Haber

ARABA NEDEN HARARET YAPAR?

Araba neden hararet yapar sorusu, genelde bu sorun ile karşılaşan araç sahipleri tarafından araştırılır. Hararetin ise pek çok farklı sebebi bulunur.

ARABA NEDEN HARARET YAPAR?

Araba neden hararet yapar sorusunun cevabı olarak temelde iki farklı başlık yatar. Bunlardan ilki mekanik sebepler, diğeri ise kullanıcıya bağlı sebepler şeklindedir. Kullanıcıya bağlı olan sebepler genel olarak çözümü kolay olan sebeplerdir. Bazı konulara dikkat ederek hararet sorunu çözülebilir. Mekanik sorunlar ise daha karmaşıktır ve büyük masrafların kapısını açabilir. Dolayısıyla motor neden hararet yapar sorusu her araç sahibi için araştırılması gereken önemli bir sorudur. Bununla birlikte, hararet olayı halk arasında su kaynatma olarak da bilinir. Bu sebeple ilgili soru araba neden su kaynatır şeklinde de araştırılabilir.

Arabanın Hararet Yapma Sebepleri

Arabanın hararet yapma sebepleri arasında öncelikle mekanik konulara değinmek gerekir. Mekanik konular arasında ise su hortumunun kaçak yapması öne çıkar. Soğutma fanı arıza yaptığı zaman da hararet sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu iki ihtimalin dışında termostatın bozulması durumu da akla gelebilir.

Hararet daha çok aracın soğutma sistemi ile ilgilidir. Dolayısıyla soğutma sisteminde görevli olan parçalara eğilmek gerekebilir. Soğutma sisteminin boruları tıkandığı zaman araçta hararet sorunu görülebilir. Sadece borular değil, radyatör peteklerinin tıkanması da aynı soruna sebebiyet verebilir. Bir diğer ihtimal ise radyatör peteklerindeki suyun azalmasıdır.

Motorun hararet yapma sebepleri arasında kayıştaki arızaları da düşünmek gerekir. Benzer bir şekilde devridaim pompasının bozulması da hararete sebep olabilir. Fan müşirinin arızalanması ya da motor bloğunda yer alan su tıpası da hararet sorununu gündeme getirebilir.

Hararet İçin Arabanın Bakımına Dikkat

Kullanıcılardan kaynaklı olarak arabanın hararet yapması sorununda bakım konusu ön plana çıkar. Bakımları düzgün yapılan bir aracın önemli sıvıları kontrol edilir. Dolayısıyla motor suyunda ve diğer kritik sıvılarda bir azalma olduğunda bunu fark edebilirsiniz. Bakım esnasında aracın motor yağı değiştirilir ve yeterli seviyeye gelinceye kadar yağ eklenir. Motor yağı konusu önemlidir. Bu yağlar sadece motorun rahat çalışmasını sağlamaz, aynı zamanda hararet ile de yakından ilişkilidir. Bazı araçlarda su kaynatma olayının sebebi motor yağı seviyesinin azalmasıdır.

Bakım be motor yağı dışında, yüksek devirde araç kullanmak da arabanın hararet yapma sebepleri arasında yer alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ