Otomobil Haber

Araba Neden Fazla Yakar?

Türkiye’de yakıt fiyatlarının oldukça yüksek olması sürücüleri tasarrufa yönelik önlemlere sürüklüyor ve bu noktada ‘Araba neden fazla yakar’ sorusu ön plana çıkıyor.

Araba Neden Fazla Yakar?

Araba neden fazla yakar sorusu, pek çok araç sahibi tarafından cevabı araştırılan bir sorudur. Benzin fiyatları ve diğer yakıtlardaki yüksek rakamlar, vatandaşları tüketim konusunda titiz davranmaya itmiştir. Öyle ki, otomobil satın alırken üzerinde en çok durulan konulardan biri olmuştur. Öte yandan, pek çok kişi daha az yakıt tükettiği için dizel motorlu araçları tercih etmektedir. Bununla birlikte, mazot fiyatları da benzine yaklaştığı için tasarruf konusu dizel araç sahiplerini de her zamankinden daha çok ilgilendirmeye başlamıştır. Yakıttan tasarruf etmek içinse yakıt tüketimi üzerinde etkili olan bazı noktaları bilmek gerekir.

Aracın Fazla Yakıt Yakmasının Nedenleri

Aracın fazla yakıt yakmasının nedenleri arasında iki temel konu bulunur. Bunlardan biri mekanik sorunlar, diğeri ise insan kaynaklı sorunlar şeklindedir. Mekanik sorunlarda aracın durumu ön plana çıkarken, insan kaynaklı sorunlar ile sürücü davranışları ifade edilir.

Aracım çok yakıyor‘ diyenler, öncelik kendi davranışlarını gözden geçirmelidir. Aşırı hızlı araç kullanırsanız, yakıt tüketiminiz artar. Bununla birlikte ani frenleme yapmak da yakıt sarfiyatını arttıran sebepler arasındadır. Aracınızı kullanırken uygun devirde seyretmeye gayret gösterin. Genel olarak uygun 2000 – 3000 d/d arasıdır. 3000 d/d üzerine çıktığınızda yakıt sarfiyatınız da artacaktır. Aracınızı ilk çalıştırdığınız zaman hemen gaz vermek de tüketimi arttırır. Bunların dışında, klima kullanımına da dikkat etmeniz gerekir. Klima kullanmak yakıt tüketimini arttıran sebepler arasındadır. Ortalama 90 km/s sonrasında ise camları açmak yakıt tüketimini yükseltir. Yüksek hızlarda açılan camlar aracın aerodinamik yapısını olumsuz etkiler. Aracınıza mümkün olduğu kadar az yük yükleyin. Yük arttıkça yakıt tüketimi de artar.

Yakıt Tüketiminin Artmasında Mekanik Sebepler

Yakıt tüketimin artmasında mekanik sebepler de etkilidir. Karbüratör ya da bujilerde meydana gelen bir arıza yakıt sarfiyatını arttırabilir. Dolayısıyla bu parçaların bakımlarını ve değişimlerini zamanında yapmak gerekir. Aracın genel bakımını aksatmak da yakıt tüketimi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Lastik basınçlarının doğru seviyede olmaması da yakıt tüketimini arttıran sebeplerdendir. Sürekli dur -kalk yapmanız durumunda yakıt sarfiyatı artar.

Yakıttan tasarruf etmek için ipuçları arıyorsanız, sarfiyatı arttıran bu etmenlere dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede aracınızın daha az yakıt tüketmesini sağlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ