Otomobil Haber

ARABA HARARETİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Araba harareti nasıl düşürülür sorusu, üzerinde titizlikle durulması gereken bir sorudur. Zira hararet, büyük masraflara yol açabilen bir olaydır.

ARABA HARARETİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Araba harareti nasıl düşürülür sorusunun cevabını her sürücü bilmelidir. Bu durum, eski model araçlarda daha çok meydana gelse de, yeni araçlar bile risk altındadır. Harareti tetikleyen pek çok sebep vardır. Böyle bir sorun olduğunda akla ilk önce soğutma sisteminde bir arıza olabileceği gelir. Bununla birlikte hararet olayı, arabanızda büyük masraflara yol açarak cebinizi de yakabilir.

ARABA NEDEN HARARET YAPAR? haberi için tıklayın..

ARABA HARARET YAPARSA

Araba hararet yaparsa öncelikle durmak için uygun bir bölge seçin ve bunu oldukça hızlı bir şekilde yapın. Aracı uygun yere çektikten sonra hem klimayı hem de kontağı kapatın. Ardından kaputu kaldırıp bir süre bekleyin. Araçtaki su kaybını kontrol etmek için radyatör kapağını açmanız gerekir, ancak burada çok dikkatli olmalısınız. Sebebi ise, motorun içerisinde su kaynar hale gelir ve radyatör kapağını açtığınızda bu su püskürerek elinizi ve yüzünüzü yakabilir. Dolayısıyla radyatör kapağını açmadan önce motorun iyice soğuduğundan emin olun!

Aracın hararet yapma sebebi su kaybından kaynaklanıyorsa, su eklemesi yapın. Ardından ilk fırsatta su kaçağı olup olmadığını anlamak için ‘tanıdığınız ve güvendiğiniz’ bir tamirci ya da servise gidin. Su seviyesinin normal olduğunu gözlemler ve aracın buna rağmen hararet yaptığını anlarsanız, bir tamirci ile iletişime geçmek en doğrusu olacaktır.

ARABA HARARET YAPARSA NE OLUR?

Araba hararet yaparsa ne olur sorusunun cevabı araç sahiplerinin canını sıkabilir, ancak daha korkutucu senaryo, hararet halinde yola devam ederseniz ne olacağı ile ilgilidir. Motor hararet yaptığında aracı kullanmaya devam ederseniz, motor avans vuruntusu ortaya çıkabilir ve durum motor kilitlenmesine doğru gidebilir. Motor kilitlenmesi ile ifade edilen pistonların sıkışmasıdır.

HARARET GÖSTERGESİ KAÇ OLMALI?

Pek çok araç sahibinin cevabını merak ettiği sorulardan biri de hararet göstergesi kaç olmalı sorusudur. Araçlarda bulunan hararet göstergelerinde ibrenin 90’ı geçmemesi gerekir. İbre 90’ı geçiyorsa, bu durum motorun gereğinden fazla ısındığına işaret eder. Böyle bir durumda motor hararet yapmaya doğru ilerler ve müdahale edilmez ise yukarıda bahsettiğimiz istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ