Otomobil Haber


LG Elektrikli Otomobil İşine Giriyor!

Telefon üreticileri bir bir otomotiv sektörüne giriyor. Apple’ın ardından şimdi de LG’nin otomobil üretmeye hazırlandığı açıklandı. LG, halihazırda elektrikli otomobillere batarya tedarik ediyor.

LG Elektrikli Otomobil İşine Giriyor!

Apple’ın 2024 yılında elektrikli otomobili satışa sunmayı planladığı açıklandı. Apple’ın bu hamlesinden sonra teknoloji sektöründe rakibi olan firmalardan biri olan LG de otomobil konusunda açıklama yaptı.

Sözcü’de yer alan habere göre; LG firmasının otomobil konusunda girişimleri Koreli otomobil üreticisi Hyundai ile halihazırda zaten mevcut. Bu geliştirmelere ek olarak firma LG Chem adı altında batarya paketleri üretimleri yapıp Tesla gibi markalara bu tedariği sağlıyor.

LG Electronics, elektrikli otomobillerin parça üretimi konusunda Kanadalı Magna International ile bir anlaşma imzalayarak yeni bir ortak girişime dönüştürmeyi planlıyor. Kuzey Amerikalı firma ile ortak olacak olan LG, yeni şirketin çoğunluk hissesinin sahibi olacak. Fakat Magna 453 milyon dolarlık ödeme karşılığında girişimin yüzde 49’luk hissesini satın alacak.

Magna da işin içinde

Plana göre; LG ile Magna’nın yapacağı ortak girişim elektrik motorları, akım dönüştürücüleri ve elektrikli sürüş sistemlerini üretecek.

Otomotiv endüstrisindeki elektrifikasyondan ötürü hem dev otomobil üreticileri hem de teknoloji şirketleri bu pastadan pay almak için radikal kararlar alıyorlar. Bu anlamda atılan adımlar Tesla, Nio, Xpeng, LG gibi firmaların borsadaki kağıt hareketliliklerini de artırıyor.

Macquarie Kore Yatırım Yönetimi’nde hisse senetleri baş yatırım sorumlusu Jeon Kyung-Dae, LG Electronics için “Yatırımcılar açısından Tesla hissesine yeni bir alternatif olarak ortaya çıkıyor” dedi. “Şirket, elektronik parçalarda lider olarak zaten adını duyurdu ve kendi elektrikli otomobil (EV) markasını kurmak yerine, orijinal ekipman üreticisi modeline göre elektrikli otomobiller üretebilir.” diye ekledi.

Geçici olarak LG Magna e-Powertrain ismiyle adlandırılan yeni şirket, Magna’nın yanı sıra Magna’nın müşterilerinden gelen siparişlere de hizmet verecek. Ortak girişime verilecek olan EV bileşenleri arasında LG Electronics’in pil ısıtma ünitesi ve güç rölesi montaj bölümü yer alıyor.

Ar-Ge merkezi kuruluyor

Şirketler ortak bir açıklamada, “E-motorlar, invertörler ve elektrikli tahrik sistemleri pazarının bugün ile 2030 arasında önemli bir büyüme göstermesi bekleniyor ve ortak girişim dünya standartlarında bir portföy ile bu hızlı büyüyen küresel pazarı hedefleyecek” dedi. Ayrıca, “LG, Magna’nın elektrifikasyon bileşenleri için pazara sunma süresini ve üretim ölçeğini hızlandırmaya yardımcı olurken, yazılım ve sistem entegrasyonu Magna’nın bu girişime getirdiği yetkinliklerdir.” diye eklediler.

Bloomberg’in konuya hakim olan kaynak kişilerinden biri son girişimin, Magna’nın Amerika merkezinin bulunduğu Michigan, Troy’da bir yazılım Ar-Ge merkezi hedeflediklerini söyledi.

LG Magna e-Powertrain ABD, Güney Kore ve Çin’deki LG lokasyonlarında bulunan binden fazla çalışanı içerecek ve işlemin LG’yi edinme dahil olmak üzere bir dizi koşula tabi olarak Temmuz ayında tamamlanması bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ