Otomobil Haber


‘Kadın Valeler’ geliyor!

İstihdam üzerine önemli çalışmalar yapan TOBFED, şimdi de kadın istihdamı konusunda harekete geçti

‘Kadın Valeler’ geliyor!

‘Kadın Valeler’ geliyor!

Türkiye çapında yüzbinlerce istihdam sağlayan Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED), yeni bir istihdam çalışması başlattı.

Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle yapılan dün yapılan Vale Eğitim Semineri‘nde konuşan TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş, “Kadın istihdamı arttıkça, başta vale sektörü olmak üzere pek çok sektör daha da güzelleşecektir” dedi.

Otomotiv Satış Sonrası Hizmetler Sektöründe Kadın İstihdamı projesi başlatan TOBFED, dün Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde düzenlediği Vale Eğitim Semineri ile valelere öfke kontrolü, stres yönetimi ve etkili iletişim tekniklerini anlattı.

Seminerin en önemli adımlarından biri de kadın valeler oldu. Vale eğitimi alan ve şu an İstanbul’da 20’ye yakın noktada valelik yapan kadınlar, erkek meslektaşlarının karıştığı kavga haberlerinden rahatsız…Valelik mesleğinin büyükşehirlerde yaşanması muhtemel karmaşaların önüne geçtiğini belirten kadın vale görevlileri, mesleklerinin zor bir meslek olduğunu ancak öfke ve stres yönetimini iyi öğrendikten sonra bu zorlukların azaldığını ifade ettiler.

‘Pek çok sektör daha da güzelleşecektir’

Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu olarak sektörde kadın istihdamı projesi başlattıklarını ifade eden Federasyon Başkanı Serkan Bakırtaş, “Kadınlar, erkeklerin daha aktif olduğu mesleklerde aslında daha başarılı oluyorlar. Cam filmi ustası kadınlarımız var. Göçük düzeltme, oto yıkama, oto kuaförlük yapan pek çok kadın ustamız var. Özellikle ince işçilik gerektiren bazı alanlarda erkeklerden daha güzel iş çıkarıyorlar. Kadın istihdamı arttıkça başta vale sektörü olmak üzere pek çok sektör daha da güzelleşecektir.” dedi.

‘En önemlisi ilgi, alaka ve saygıdır’

Seminerde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, “Toplum geliştikçe hizmet sektörüne olan ihtiyaç çoğalıyor ve sektör kendi içinde derinleşiyor. Vakti saati geldiğinde nerede ne yapmanız gerektiğini bilmek çok kıymetli. İyi bir karşılama ve saygın bir davranış çözümün yüzde 70’idir. Valenin işi iki türlü; insani ve mekanik. Yani ilk anda insan ilişkisi kuruyorsunuz. Ondan sonra arabayı park etmek işin mekanik boyutudur. İşin mekanik boyutuna daha çok fokuslanırsanız kaybeden olabilirsiniz. Çünkü insanlar özel ilgi bekliyor. Tabi ki insanların tüm isteklerini karşılayamazsınız. İlk anda insanların gözünün içine bakıyorsanız, onları özel hissettiriyorsanız yelkenlerini indirecektir. Hayatta insanların en çok önemsediği davranış ilgi, alaka ve saygıdır. İnsanların kendilerini özel hissetmelerini sağlamak için, göz göze teması tavsiye ediyorum” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ