Otomobil Haber

EGZOZDAN NEDEN SU GELİR?

Pek çok kişi aracının egzoz kısmından su geldiğini görünce bunun sebebini merak eder ve ‘egzozdan neden su gelir’ konusunda araştırmanın yolu açılır.

EGZOZDAN NEDEN SU GELİR?

Egzozdan neden su gelir sorusunun cevabını merak edenler için bu sorunun iki cevabı bulunur. Bu cevaplardan ilki, sürücüleri rahatlatacak, diğeri ise korkutacak cinstendir. İlk cevap, egzozdan su gelmesi olayının gayet normal bir sebepten kaynaklı olabileceğidir. İkinci yanıt ise, ciddi bir arıza durumunda egzozdan su gelebileceğidir.

Egzozdan Su Gelirse..

Egzozdan su gelirse dikkat etmeniz gereken ilk şey suyun miktarıdır. Çok fazla olmayan su, aslında motorun sağlıklı olduğuna dair ipucu verir.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse; benzine deposuna inen yakıtların karışımda bir miktar su bulunur. Depodaki yakıt yanma odasına geçtiğinde yanma olayı meydana gelir ve sonrasında buharlaşma olur. Buhar haline gelen su daha sonra susturucu bölümüne geçer. Susturucu bölümü, motor bölümüne göre daha soğuk bir haldedir. Dolayısıyla, sıcak yerden soğuk yere geçen buhar yoğunlaşır. Bir diğer ifadeyle; motordaki yanmadan sonra gaz haline gelen su, susturucu kısmında tekrar sıvı haline gelir. Bu işlemlerin sonucunda da egzozdan bir miktar su dışarı atılır.

Arıza Durumunda Egzozdan Su Gelmesi

Egzozdan su gelmesi bazen arızaya işaret eder. Bu sebeple ‘egzozdan su geliyorsa motor kesinlikle sağlıklıdır’ demek yanlış olur. Dolayısıyla, arıza durumunda egzozdan su gelmesi durumu oluşabilir. Arızayı anlamak içinse dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Öncelikle; hava sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir. Hava sıcaklığının düşük olduğu durumlarda egzozdan su ve beyaz buhar çıkması normaldir, ancak hava sıcaklığı +8 derece ve üzerindeyse egzozdan beyaz buhar ya da su gelmemesi gerekir. Silindir contasında sorun olabilir.

Aracın egzozundan su geldiğinde motor suyunu kontrol etmekte fayda vardır. Eğer motor soğutma suyunda aşırı bir şekilde eksilme varsa, bu durumda silindir kapak contasında kaçak ihtimalini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, motor suyunda aşırı bir eksilme yoksa hemen paniğe kapılmayın. Böyle bir durumda kendiniz müdahale etmek yerine, durumu işin ehline danışabiliriniz. İşin ehli olarak seçeceğiniz kişinin güvendiğiniz biri olmasına dikkat edin.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ