Otomobil Haber

EGZOZDAN NEDEN SİYAH DUMAN ÇIKAR?

Egzozdan neden siyah duman çıkar sorusu, pek çok araç sahibinin cevabını aradığı bir problemdir. Cevaba giden yoldan iyi bir gözlem yapmak büyük önem taşır.

EGZOZDAN NEDEN SİYAH DUMAN ÇIKAR?

Egzozdan neden siyah duman çıkar sorusunun pek çok farklı cevabı bulunur. En doğru cevabı bulmak için alanı daraltmak gerekir. alanı daraltmak için de gözlem yapmak önemlidir. Araba siyah duman atarsa öncelikle iki soruyu sormak gerekir. Bu problem mekanik bir sebepten mi yoksa insan kaynak mı bir sebepten mi kaynaklanıyor?

Yakıt Yakma Nedeniyle Duman Atma

Pek çok otomobil ya da herhangi bir motorlu taşıt yakıt yakma nedeniyle siyah duman atabilir. Bu durum, motor düzeneği içerisinde yer alan yakıt yakma odasından kaynaklanabilir. Araç, yakıtı iyi yakamadığı zaman egzozdan siyah duman çıkabilir. Eğer silindirlere gereğinden fazla yakıt gidiyor ama yeterince hava gitmiyorsa, bu durumda egzozda siyah duman atması görülebilir. Buna zengin yakıt karışımı da denir. Zengin yakıt karışımı olayı daha çok yaz ayarında görülür.

Hava Filtresinin Siyah Dumana Etkisi

Bazen hava filtresinde meydana gelen sorunlar da egzozdan siyah duman çıkmasına sebep olabilir. Hava filtresi tıkandığı zaman ya da bir başka problem oluştuğunda görevini iyi bir şekilde yerine getiremez. Bunun sonucu olarak yanma odasında sağlıklı bir yakıt yanması gerçekleşmez. Dolayısıyla aracın bakımlarını aksatmamak ve aşırı kirlenen filtreleri değiştirmek önem taşıyor.

Siyah Duman Atmasının Diğer Sebepleri

Aracın siyah duman atması olayında diğer sebeplerden biri EGR düzeneği olabilir. EGR düzeneğinde kurumlanma meydana gelirse araç siyah duman atabilir. Zira EGR düzeneği araçtan atılan zararlı gazların azaltılması için çalışır. Enjektörlerin arıza yapması ya da tıkalı olması durumunda da araçtan siyah duman çıkabilir. Bunların dışında, hava düzeninde hortumun kaçırması, patlaması ya da hava akış metresinde meydana gelen arıza da siyah dumana sebebiyet verebilir.

İnsan Kaynaklı Sorunlar

Aracın siyah duman atması sorununda insan kaynaklı faktörlerin başında yakıt tercihi gelir. Kalitesiz yakıtlarda kükürt oranı normalin üzerinde olduğu için zamanla motorda kurumlaşma yapabilir ve egzozdan siyah duman çıkabilir. Bakım zamanı geçen araçlarda da siyah duman görülebilir. İlk çalıştırma esnasında gaza fazla basarsanız da egzozdan siyah duman atma olayına sebebiyet verebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ