Otomobil Haber


Buyrun Yerli Üretim Yüksek Araç: Egea Cross

2015 yılında ‘Ezber Bozan’ mottosuyla tanıştığımız Fiat Egea, bugüne kadar 240 bin adetlik satışıyla Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili unvanına sahip. Yine ezberleri bozan bir adım atan Fiat, yeni modeli Egea Cross ile Crossover sınıfına giriş yaptı.

Buyrun Yerli Üretim Yüksek Araç: Egea Cross

Tofaş’ın Ar-Ge yatırımlarının sonucu olarak ortaya çıkan ve Bursa’da üretilmeye başlayan Fiat Egea Cross modelinin tanıtım toplantısı İstanbul’da bulunan Rahmi Koç Müzesi’nde yapıldı. Dünyada ilk defa Türk otomotiv gazetecilerinin karşısına çıkan yeni model Egea Cross tam bir -SUV ve binek otomobil birleşimi bir araç türü olan- Crossover.

İYİ OTOMOBİL ULAŞILABİLİR OLMALI

İlk defa Türk tüketicisinin istekleri doğrultusunda tasarlanan, geliştirilen ve üretilen model olan Fiat Egea, 2015 yılında ‘Ezber Bozan’ mottosuyla Erdal Beşikçioğlu’nun nam-ı diğer Behzat Ç’nin oynadığı reklam filmiyle karşımıza çıktı. Behzat Ç’nin, ‘iyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı’ demesinin üzerinden geçen 5 yılda Egea toplamda 240 bin adet satışla Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili unvanına kavuştu.

Sedan, Hatchback ve StationWagon modelinden sonra temsilcisi bulunmayan yerden yüksek araç sınıfına da göz kırpan Fiat, CUV sınıfına hitap eden Egea Cross’u yine Türk otomobil severlerini merkeze alarak tasarladı ve geliştirdi.

SATIŞ TARİHİ OCAK 2021

Tofaş’ın toplamda 1,2 milyar dolarlık yatırımıyla faaliyete geçirilen Egea Cross, 2021 yılının Ocak ayında Türk otomobil tutkunlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Tofaş Fabrikası’nda üretilen Fiat Egea ailesinin yeni üyesi Egea Cros, güçlü ve cesur hatları, farların altına kadar uzanan yeni ızgara tasarımı ile gerçek bir crossover modelde olması gerektiği gibi çok daha geniş ve çok daha heybetli. Yeni Egea Cross, “crossover” detaylarının da etkisiyle Hatchback’ten 7 cm daha yüksek olmasıyla öne çıkıyor.

YİNE EZBERLERİ BOZACAĞIZ

Yeni model Fiat Egea Cross’un tanıtım toplantısında konuşan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Bugün biraraya gelmemezin sebebi, 2015’te lansmanı yapılan araçlarımızın yenilenmesi. Egea için ‘Ezber Bozan’ dedik ve 5 yıllık süreçte tüm ezberleri bozduk. Bu ailenin yeni bir üyesi var; ismi Egea Cross. Egea Cross aslında bizim pazarlama ekibinin fikrinden doğan bir araç. Egea Cross ile Türk tüketicisinin beğeniyle karşıladığı ve tercih ettiği CUV segmentine giriyoruz. Önümüzdeki sene Türk halkını yine iyi araçlarla karşı karşıya getireceğiz” dedi.

YENİ MODEL YENİ RENK

Egea Cross tanıtımında konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç ise, “Egea Cross’u Hatchback üzerine geliştirdik. İlk bakışta, dış tasarımda ön ve arka tamponlar farklılaştı, Yeni Cross tamponlar eklendi. Yanda, önde ve arkada konumlanan gövde kaplamaları da Cross hissini artırıyor. Cross, kendi sınıfında bulunan B-SUV ve C- SUV ile uzunluk olarak da yükseklik olarak da rekabet edebilir seviyede. Yeni metalik rengimiz “Paprika Turuncu” ilk kez Egea Ailesi’nin yenilenmesiyle hayatımıza giriyor ve Cross’taki lansman rengimiz olacak” diye konuştu.

EGEA AİLESİ’NDE YENİLENEN ÖZELLİKLER

• ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, sürüş esnasında maksimum hız limitlerini belirliyor.

• ‘Akıllı Hız Asistanı’, sürücüye hız sınırına uymasını öneriyor.

• ‘Şerit Takip Sistemi’, yol çizgilerini algılayarak otomobili şeritte tutuyor.

• ‘Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi’, sensörler yardımıyla sürücünün yolculuğa devam edemeyecek kadar yorgun olduğunu algılayarak mola önerisinde bulunuyor.

• ‘Adaptif Uzun Far’, karşıdaki aracın farlarını algılayıp Egea’nın uzun farlarını otomatik olarak açarak görüşü ve buna bağlı olarak sürüş güvenliğini arttırıyor.

• ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’, ultrasonik sensörler yardımıyla aracın kör noktasında bir engel olup olmadığını algılıyor ve ilgili tarafın yan aynasındaki küçük bir turuncu üçgen ile sürücüyü uyarıyor.

• Ön park sensörleri, Anahtarsız giriş/çalıştırma ve kablosuz akıllı telefon şarj gibi özellikler işlerimizin kolaylaşmasına yardımcı oluyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ