Otomobil Haber

Ayyıldız: Covid-19 ulaşım alışkanlıklarını değiştirecek

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Ayyıldız, Covid-19’un ulaşım alışkanlıklarını değiştireceğini söyledi

Ayyıldız: Covid-19 ulaşım alışkanlıklarını değiştirecek

Garenta ve ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Covid-19 salgını döneminde toplu taşıma veya taksi kullanmak istemeyenler MOOV by Garenta’yı tercih etti” dedi.

Tam dijital hizmetleriyle araç kiralama ve ikinci el araç sektörlerinin öncü şirketlerinden olan Garenta ve ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız, Covid-19 salgını dönemindeki sektörel gelişmeleri değerlendirdi, ulaşım ihtiyacının geleceğiyle ilgili görüşlerini paylaştı.

SALGIN SONRASI YENİ NORMAL DÖNEM İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Dijital ve yenilikçi uygulamalarıyla araç kiralama ve ikinci el araç sektörlerinde faaliyet gösteren Garenta ve ikinciyeni.com, tam dijital hizmetleriyle salgın döneminde kullanıcılarına kesintisiz ve güvenli hizmet sağlarken salgın sonrasında konuşulan yeni normal dönem için de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

TOPLU TAŞIMA VE TAKSİ KULLANMAK İSTEMEYENLER ARAÇ KİRALADI

Covid-19 salgınının araç kiralama sektörünü etkilediğini belirten Ayyıldız, “Covid-19 salgını birçok sektörü olduğu gibi araç kiralama sektörünü de etkiledi. Uçuş seferlerinin yapılamaması nedeniyle havalimanı şubelerindeki işlemlerde yüzde 68 düşüş yaşandı. Şehir içi şubelerde salgının ilk günlerinde bir yoğunluk gördük. Toplu taşıma veya taksi kullanmak istemeyenler 15 gün, 1 ay süreyle araç kiraladılar. Salgının ilk haftasında şehir içi şubelerin işlem hacminde yüzde 10 artış bile yaşandı, ancak bugün itibarı ile şehir içi şubelerinde de %50’lik bir daralma görüyoruz” dedi.

‘ARAÇLARIMIZI NANO GÜMÜŞ TEKNOLOJİSİYLE DEZENFEKTE ETTİK’

Bu dönemde araç dezenfeksiyonuna ekstra hassasiyet gösterdiklerinin altını çizen Emre Ayyıldız, “Ülkemizde salgının görüldüğü ilk günlerde MOOV by Garenta’daki 1.700 araçlık filomuzda ve Garenta DAY şubelerimizde her zaman uyguladığımız temizlik ve hijyen işlemlerine ek olarak farklı bir uygulama gerçekleştirdik. Bakteri ve virüslere karşı dezenfeksiyon sağlayan, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, nano gümüş teknolojisiyle geliştirilen bir ürünle MOOV by Garenta filomuzdaki tüm araçları ve Garenta DAY şubelerimizi dezenfekte ettik ve etmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI ARTACAK’

Son iki yıldır daralan ve yılın ilk iki ayında büyüme sinyalleri veren sıfır otomobil pazarının Covid-19 salgınıyla birlikte yeniden daralma eğilimi gösterdiğini belirten Emre Ayyıldız, “Sıfır otomobil pazarında bir stok sorunu vardı. Şimdi bir de buna salgın nedeniyle üretimin durması, tedarik sürecinin zorlanması ve döviz kurunun yükselmesi eklendi. İkinci el otomotiv sektöründe ise yılın ilk üç ayında 2 milyon 143 bin adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. İkinci el otomobil ve hafif ticari araç pazarının yılı kötü senaryoda 5,5 milyon adet, iyi senaryoda 8 milyon adet satışla kapatmasını bekliyoruz. Kur son dönemde hızlı yükseldi, bunun etkisi ile kurda da büyük değişiklikler olmazsa, birkaç ay içerisinde ikinci el araç fiyatlarında ortalama yüzde 7’lik bir fiyat artışı daha bekliyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ