Otomobil Haber


Apple Tesla’ya Rakip mi Oluyor?

İbrahim Aybar, otomobil camiasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Apple Tesla’ya Rakip mi Oluyor?

Merhabalar,

Bu yılın son yazısını Apple akıllı telefon markasının otomobil yatırımına ayırmak istedim. Bir çoğumuzun kullandığı akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarların üreticisi, ısırılmış elma logolu Apple artık otomobil üreticisi mi oluyor? Son günlerin en ilgi çeken otomotiv haberlerinden birisi bu oldu.
Konu ile ilgili kapsamlı bilgiyi Reuters’ in 21 Aralık 2020 Pazartesi günü yayınlanan haberinde bulabilirsiniz. Özet olarak aşağıda ben de sizleri aydınlatayım istiyorum.

Bildiğiniz gibi dünyamız 2025 yılından itibaren otonom otomobillerin yollarda sıkça görüleceği döneme yaklaşıyor.
Apple markası da otonom otomobillerin üretiminde var olmak ve 2024 yılından itibaren kendi özel pil teknolojisi ile otomobil üretmek için kolları sıvadı.

Titan projesi olarak bilinen otomobil projesi ilk kez 2014 yılında Apple otomobilinin dizayn çalışmalarıyla başladı. Bir aşamaya geldikten sonra çalışmalar durdu ve işin yazılım boyutuna odaklanıldı. Eski Apple çalışanı olan ve Tesla’da çalışan Doug Field 2018 de Apple’a geri döndü ve 2019 da 190 çalışanın işine son verdi.

Ondan sonra bir otomobil üretimi için hazırlıklar hızlandı. Yapılan çalışmaların en stratejik tarafı; maliyeti ciddi şekilde düşürülen ve daha uzun menzil verecek yeni pil dizaynı olacak görünüyor. Ama Apple bu konular hakkında şimdilik sır vermiyor.

Bilindiği gibi otomobil yapımı ciddi bir tedarik yönetimi gerektiriyor. Gerçi Apple yılda yüz milyonlarca akıllı telefon üretimi yaparak bunu başarabildi ama otomobil işi başka. Tesla’ nın 17 yıl önce işe başladıktan çok sonra, ilk kez bu yıl kar üretebildiğini hatırlamakta fayda var.

Ayrıca Apple otomobilini kim nerede üretecek belli değil. Öte yandan son dakikada Apple otomobil üretiminden vazgeçip, geliştireceği otonom sürüş sistemlerini geleneksel otomobil üreticilerine pazarlayabilir. Bu ihtimali uzakta tutmamak lazım. Pandeminin de üretim planlarını 2025 yılına ertelediği gelen haberler arasında.

Apple haberleri duyulunca Tesla hisseleri %6,5 değer kaybetti. Apple hisseleri ise %1,24 arttı.

Apple son günlerde yeni yan sanayi üreticileriyle görüşme içinde. Bunlardan birisi otonom otomobillere üç boyutlu yol görüntüsü sağlayan bir Lidar sensör üreticisi. Apple otomobili çoklu Lidar sensörler ile farklı uzaklıkları tarayacak. Bazı sensörler ise Apple üretimi olacak. Bu yıl piyasaya çıkan IPhone 12 Pro ve IPad Pro modelleri de Lidar sensör taşıyor.

Otomobilin en stratejik bölümü olan pile gelince; pil ünitesinin eşi olmayan ‘monocell’ dizayn olacağı, pil hücrelerinin pil içinde serbest olacakları, kesecik veya modül gibi pil malzemesini tutan elemanların olmayacağı belirtiliyor. Yani, Apple pilinin dizaynında daha fazla aktif malzeme olacak. Böylece menzil uzayacak. Apple ayrıca pilin kimyası üzerine de çalışıyor. LFP denilen bir kimyasal yapının yanı sıra Lityum İyon Fosfat üzerinde çalışılıyor. Bu pilin daha az aşırı ısınma ihtimalinin olacağı ve benzerlerinden daha emniyetli olacağı iddia ediliyor.

Apple daha önceleri Magna şirketi ile otomobil üretimi için görüşmeler yapmıştı. Ancak sonra görüşmeler kesildi. Tabii ileride ne olacak bilinmez..

Karlılık için ne kadar üretim yapılacağı her zaman temel soru olmuştur. Bu soru Apple’ a da soruluyordur muhtemel.
Ortalama olarak yıllık 100 bin adet üretim miktarı, bir üretim tesisi için yönetilebilir olacaktır kuşkusuz.

Yapılan yorumlar, eğer Apple yeni bir pil teknolojisi geliştirebilirse bunu otomobil üreticilerine lisans ortaklığı ile verebileceği yönünde. Zira böyle karmaşık üretim ağına sahip otomobil üreticileri bir gecede ortaya çıkamıyor. Tesla bunun en çarpıcı örneği.

Sonuç olarak, 2021 yılı içinde Apple bizlere konuyla ilgili yeni bilgiler iletecektir ümidindeyim. Belli olmaz, Tesla ile işbirliği dahi yapabilir. Hazır Elon MUSK hafta başında bir zeytin dalı uzatmışken..

Hepinize sağlık, huzur ve kazanç dolu yeni bir yıl diliyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ