Yüzde 1’in altı satışları artırır – Otomobil Haber

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Otomobil Haber

Yüzde 1’in altı satışları artırır

Otomotiv sektörünün ve tüketicinin gözü kulağı kamu bankalarında

Yüzde 1’in altı satışları artırır

Yüzde 1’in altı satışları artırır

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında 52 bin 734 sıfır araç satılırken bu yılın aynı ayında yüzde 66’ı daralan pazarda 17 bin 927 araç satışı oldu. Bu durum gösterdi ki; ÖTV indiriminin devam etmemesi ve yüksek faiz oranları tüketiciyi sıfır araç almaktan uzak tuttu. Şimdi sektörün ve tüketicinin beklentisi, konut satışlarında faiz oranlarını yfüzde 1’in altına düşüren kamu bankalarının aynı uygulamayı araç satışlarında da yapmasında.

Milat Gazetesi Otomotiv Editörü Fırat İpek’in Köşe Yazısı…

Bir otomobil üretiminden satış sonrası hizmetlerine bir çok sektörü besliyor ve ihracattan istihdama  ülke ekonomisine katkı sağlıyor.  Lakin otomobil  satışları her geçen gün dibe vurmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) yaptığı açıklama geçen yıla kıyasla bu yılın ilk 7 ayında ve temmuz ayında satışların bir hayli azaldığını ortaya koydu.

ODD’nin verilerine göre, 2018 yılının ilk 7 ayında toplam pazarda 406 bin 82 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Bu yılın ilk 7 ayında yüzde 47,53 daralan pazarda toplamda 213 bin 71 adet satış oldu. Bu toplam satışın 171 bin 776’sını binek araç oluştururken, 41 bin 295’ini de hafif ticari araç gerçekleştirdi.

Geçen yıl ile bu yılın Temmuz ayı satışlarını karşılaştırdığımızda ise pazar 52 bin 734 araç satışından 17 bin 927 araç satışına düştü. Yüzde 66 satışları küçülen pazarda toplam satışın 15 bin 398’i otomobil, 2 bin 529’unu da hafif ticari araç oluşturdu.

Satış rakamları otomotiv sektörünün her geçen yıl satışlar konusunda dibe vurduğunu gösteriyor. Satışların azalmasının başlıca nedenleri;

– Araç fiyatlarının yüksek olması

– Bankaların araç satışlarında faiz oranlarını yükseltmesi

– ÖTV ve KDV indiriminin devam etmemesi.

Geçtiğimiz hafta içi kamu bankalarının konut satışında faiz oranlarını yüzde 1’in altına indirmesi ‘Araç satışlarında da faiz oranları yüzde 1’in altına iner mi?’ sorusunu akıllara getirdi.

İBRAHİM AYBAR: NEDEN OLMASIN?

Konuyla ilgili  otomobilhaber.com.tr’de yayınlanan yazısında  faizlerin yüzde 1’in altına inmesi gerektiğini belirten otomotiv sektörünün duayen ismi İbrahim Aybar, “Bugün bazı kamu bankaları nasıl konut satışlarında yüzde 1’in altında faiz uygulaması başlattıysa, otomobil ve hafif ticari satışlarında da aynı uygulama neden olmasın?” dedi.

OLUMSUZ HAVA DAĞILIR

“Kredi ihtiyacı duyan müşteri aylık taksit miktarını aylık kazancı ile zorlanmadan karşılamak ister” diyen İbrahim Aybar, “Ayrıca, ortalama 3 yıl süre ile bu taksitleri ödeyebileceğine inanmak, yani geleceğe güven duymak ister. Ödeyebileceği peşinat dışında, ayda 1.000 TL civarındaki taksitlerle otomobil alma isteğinin olumlu etkileneceğini defalarca test ettik. Bugün dahi belirli baz model otomobillerde bu miktarlar yakalanabilir. Ancak, bu şartların gerçekleşmesi için otomobil satış kampanyalarında aylık faiz oranının %1’lere inmesi gerekiyor” ifadesini kullandı. Aybar, “Eğer bunu başarabilirsek, otomobil satışları üzerindeki olumsuz havanın bu yıl bitmeden dağılmaya başladığını göreceksiniz. Yıl sonunda 400 binin üzerinde satışlara ulaşmak için kredi faizlerinin çok kritik önemde olduğunu hiç unutmamalıyız” diye konuştu.

HAYDAR YENİGÜN: SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL, HERKES ZARARDA

ODD’nin açıkladığı Temmuz ayında gerçekleşen otomobil ve hafif ticari araç satışlarını değerlendiren OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, 2017 Temmuz ayı satış rakamlarını 2019 yılının aynı dönemi ile karşılaştırdı. Yenigün, “Aradaki fark bize yüzde 78’lik bir gerileme olduğunu gösteriyor. Kısacası; 100 araç üretmek için fabrika kuran sanayici ya da tedarikçi 22 araç üretti. 100 araç satmak için açılan bayi 22 araç sattı. 100 araca hizmet veren servis istasyonu 22 araca hizmet verdi. Ve devlette de 100 yerine 22 araçtan vergi aldı. Bu sürdürülebilir bir durum değil” değerlendirmesinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Taner Şeker dedi ki:

    Güzel bir yazı. Elleriniz dert görmesin….

  2. Melih Hamza dedi ki:

    Bu pazarın düzelmesi için ilk önce kabuk değişimi yaşanmalı.

  3. Burak Aslanoğlu dedi ki:

    Pazazrın durumu çok kötü. Yetkililerinde farkında olduğunu düşünüyorum. Ancak, son zamanlarda ortaya çıkan ekonomik daralmalar maalesef pazarı da olumsuz yönde yansıyor.

BİR YORUM YAZ