Otomobil Haber


Yeni Citroën C5 X, üç gövde tipinin avantajlarını tek bir tasarımda buluşturuyor

Özgün tasarımlı modellerin üreticisi Citroën, geliştirdiği yenilikçi otomobillerle otomotiv dünyasına yön vermeye ve en ideal seçenekleri otomobil tutkunlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Çağın ihtiyaçlarına, beğenilerine ve yeni eğilimlere cevap verecek modelleri pazara sunan Citroën, tasarım çizgileriyle fark yaratan yeni modeli C5 X’in tasarım detaylarını tanıttı.

Yeni Citroën C5 X, üç gövde tipinin avantajlarını tek bir tasarımda buluşturuyor

Konforlu, teknolojik ve inovatif otomobiller sunan Citroën, otomotiv dünyasında ve D segmentinde dengeleri değiştirecek olan yenilikçi modeli C5 X’in tasarım özelliklerini gün yüzüne çıkardı. Sedan, station wagon ve SUV olmak üzere 3 farklı segmentin dengeli bir şekilde harmanlanmasıyla oluşturulan C5 X, çağın ihtiyaçlarını karşılamaya uygun tasarımıyla dikkat çekiyor. Bir otomobilden üst düzey estetik, modernlik, çevrecilik ve aynı zamanda işlevsellik gibi çok yönlülük bekleyenlere hitap eden yeni C5 X, tasarımıyla kullanıcısında seyahat etme isteği uyandırıyor. Günümüz otomobil kullanıcılarının değişen eğilimlerini ve farklılaşan hayat standartlarını göz önüne alarak tasarlanan yeni C5 X, geniş hacimli bir tourer segmenti olarak birçok ihtiyaca cevap veriyor. Değişen toplumların çok yönlü yaşama dürtüsüne ayak uyduran bir felsefeyle hayata geçirilen C5 X; görünümüyle hem duygulara hitap ediyor hem de işlevsel gereksinimleri karşılayan bir otomobil olarak öne çıkıyor. D segmentine ait farklı gövde tiplerinin tasarım öğelerini dengeli gövde orantılarıyla bir araya getiren C5 X; sedanın zerafeti, station wagonun işlevselliği ve SUV’un modern güçlü görünümünü bünyesinde taşıyor.

Güçlü ve albenili dış tasarım detayları                         

Citroën’in yeni amiral gemisi olmaya hazırlanan C5 X’de; aerodinamik ve zarif çizgilerle birleştirilen yuvarlak kaslı tasarım, her üç segmentin de en iyi yönlerini bir araya getiren akıcı, dinamik ve zarif bir form ortaya koyuyor. Otomobil, üst düzey ergonomisi ve hatları sayesinde sedan sınıfında ayırt edici nitelikler sunuyor. C5 X’in profili; büyük tekerlekleri ve yerden yüksek bir duruşla, geleneksel sedan modellere göre daha yüksek sürüş pozisyonu sunuyor. Bu yönüyle de SUV özellikleri sergiliyor. Citroën’in daha büyük hacimli araçlarının tasarım dilinin görüldüğü C5 X’de; uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi ve güçlü duruşu destekleyen geniş arka çamurluklar ilk bakışta dikkat çekiyor. Çamurluk kemerlerindeki düz ve kalın kuşaklar, aracın karakterini daha da güçlendiriyor. 720 mm çapındaki tekerlekler ise 19 inçlik büyük çaplı, ancak ince tabanlı lastiklerle ve Aero X alaşım jantlarla tamamlanıyor. A sütununun alt noktasından başlayarak tavan çizgisi boyunca uzanan krom çıta da C5 X’in siluetine vurgu yapıyor. C5 X’in gövdesinin altında yer alan mat siyah koruyucu kaplamalar ise sağlamlık ve güven duygusuyla birlikte SUV çağrışımını güçlendiriyor.

C5 X; Citroën’in yeni kimliğini temsil eden V şeklindeki aydınlatma imzasına sahip ön kısmıyla güçlü ve cesur bir görünüm sergiliyor. Krom ve parlak siyah vurgularla kendinden emin ve özgün bir görünüm sergileyen ön kısımdaki Citroën logosu, yukarıda LED gündüz sürüş farlarıyla ve aşağıda ise LED farlarla bütünleşiyor. Motor kaputu uzun ve yatay formuyla, C4 veya C5 Aircross modellerinde de uygulanan çıkıntıları barındırıyor. Krom şeritle vurgulanan özgün tasarımlı alt hava girişi, otomobilin sürüş destek sistemlerine ait ana radara ev sahipliği yapıyor. Arkaya doğru uzayan tavan çizgisi de, iyi tasarlanan aerodinamik bir spoyler ile sona eriyor.

Şık arka görünüm işlevsellikle bütünleşiyor

C5 X’in arka kısmı ise güçlü ve zarif bir duruşla göze çarpıyor. Büyük Citroën modellerinin karakteristik özelliği olan yuvarlak arka hatlar C5 X’te de yer alıyor. Görsel olarak yolcu kabinini uzatan üst spoyler ve akıcı arka cam, araca güçlü ve dinamik bir karakter veriyor. Plaka ve tampon çevresindeki metal hatlar, alt şerit deseni ve reflektörlerin etrafındaki krom süsleme gibi detaylar, aracın genişliğini vurguluyor. Otomobilin genişlik algısı, iki yana doğru kıvrılmış ve yatay konumlandırılmış 3 boyutlu LED stop lambaları ile daha da güçleniyor. Aynı zamanda C5 X’in omuz çizgisiyle bütünleşerek sportiflik ve dinamizmin de altını çiziyor. V şeklindeki stop lamba tasarımı, ön farlardaki V aydınlatmayı tamamlayarak hem gündüz hem de gece özgünlüğünün fark edilmesini sağlıyor. Bagaj kapağı ise günlük hayatı ve bagaj erişimini kolaylaştırmak üzere, geniş bir açıklık ve alçak bir yükleme eşiğini kullanıma sunuyor. 545 litrelik hacim sunan bagaj; CX, C6 ve  XM gibi birçok Citroën modelinde olduğu gibi hem estetik hem de kullanışlı parlak siyah alt spoyler ile vurgulanıyor.

C5 X’in çıkış noktası; beklentileri karşılamak, değişen hayata uyum sağlamak!

Citroën yöneticileri, C5 X’i tasarlarken değişen dünyanın sosyal hayattaki tüm dinamiklerini göz önüne aldıklarını ve günümüz müşteri beklentilerini karşılamayı hedeflediklerini belirtiyorlar. Bu değişim, araç segmentasyonuna bakıldığında da kendisini net bir biçimde gösteriyor. Müşteriler artık yolda ön planda olmayı sağlayacak bir araç kullanmak isterken, hem tarz hem de entegre teknolojilerin araçta yer almasını bekliyorlar. Ferahlık, pratiklik, büyük yükleme hacimleri, sağlamlık ve çok yönlülük bu beklentilerin alt kırılımlarını oluşturuyor. Son birkaç yıldır tüketici beklentilerini karşılamakta yetersiz kalan sedan modellerin yerini alan SUV sınıfı ise kullanıcılara daha iddialı bir görünüm ve daha fazla pratik kullanım imkanı sunuyor. Statnet Stellantis’in araştırması kapsamında; SUV araçlar %29,3 ile 2020 yılında Avrupa’da D segmentinden en yüksek pay alan gövde tipi olurken, onu %27,5 ile station wagon gövde tipi takip ediyor. Sedan modeller ise 21,6 ile üçüncü sırada yılı tamamlayan araçlar olarak dikkat çekiyor. Benzer biçimde Çin’de de 2020 yılında D segmentindeki tüm tescillerin yarısını SUV araçların oluşturduğu görülüyor.

Dünyanın yönü ve otomobillerin tasarım dili değişiyor

Citroën C5 X’in tasarım özelliklerinin, yeni bir ruhu yarattığını belirten Citroën CEO’su Vincent Cobée: “Citroën, C5 X ile zarif bir otomobilde seyahat etme ve dünyayı keşfetmeye başlama yeteneğini ifade eden touring ruhunu yeniden hayata geçiriyor” sözleriyle belirtiyor. Hızla değişen dünyada bir dizi farklı gövde tiplerinin en iyi yönlerini harmanlayan Citroën, 3 segmentin kesişme noktasında bulunan C5 X ile yeni müşteri beklentilerini karşılamayı hedefliyor.

Citroen C5 X Boyut Özellikleri  

Uzunluk: 4805 mm

Genişlik: 1865 mm

Yükseklik: 1485 mm
Dingil mesafesi: 2785 mm

Aerodinami: 0,291 CX ve 0,673 SCx

Bagaj hacmi: 545 litre

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ