Otomobil Haber

Yarı İletken Çip Sorunu Şiddetleniyor

İbrahim Aybar

İbrahim Aybar

Merhabalar,

Son günlerde global motorlu taşıt üretimi yarı iletken çip sorununu tekrar derinden yaşamaya başladı.

Otomotiv üretimi ile ilgili olanlarımızın da takip ettiği gibi, bu hafta Ford‘un Köln yakınlarındaki fabrikası üretimde aksamalar yaşıyor. En az 2 hafta sürecek olan bu sorun sadece Ford ile bitmiyor. Üretimi durduracağını açıklayan diğer bir otomotiv devi ise Toyota. Covid19 nedeniyle Malezya kaynaklı çip tedariği sorunu yaşadığı belirtilen Toyota‘nın ülkemizde Adapazarı yakınında önemli bir üretim üssü var. Bu fabrika da 5 Eylül 2021 tarihine kadar 2 haftalık üretim kesintisi yaşamaya başladı. Toyota, önümüzdeki ay üretiminin % 40 oranında düşeceğini Nikkei Business Report‘a açıklamıştı.

OSD Temmuz verileri, global çip sorununun üretimde aksamalar yaşattığını çarpıcı boyutta göstermişti. Öyle ki Temmuz ayı otomotiv üretimi geçen yıla oranla % 44 oranında düştü. Bu gidişle yılın ikinci yarısı genelde artış eğilimine giren yeni motorlu taşıt satışlarının beklenen ivmeyi yakalaması çok zor görünüyor. Dahası, yarı iletken çip sorununun 2023 yılına kadar süreceği öngörüleri var. Yani, 2022 yılında otomotiv üretiminde kesintilerinin sürmesine hazır olmalıyız.

Nitekim, Alman otomotiv devi Volkswagen de üretim kesintisi yapabileceğini Reuters‘e dün açıklayan bir başka marka oldu. İlk haber de VW Wolfsburg üretim tesisinden geldi. Tesis gelecek hafta sadece hafta içi ve tek vardiya çalışabilecek. VW yetkilileri, bu yılın içinde bulunduğumuz üçüncü çeyreğinde yarı iletken çip tedariğinin yüksek oranda belirsizlik içinde olduğunu belirtiyorlar. Aslında VW rakiplerine göre biraz daha iyimser. Önümüzdeki yıla kadar tedarik şartlarının iyileşeceğini öngörmeye devam ediyor.

Gelen bilgiler, Covid19 pandemisinin Malezya’daki Alman çip üreticisi Infineon‘u da durmaya zorladığını gösteriyor. Firma yetkilileri 2022 yılına kadar talebi karşılamaya yeniden başlayacaklarını açıklasalar da belirsizlik devam ediyor.

Aslında yarı iletken çip sorunu öyle bir yere tırmanıyor ki ülkeler arası politik temasları da etkilemesine şaşmamak lazım. Örneğin Çin’in Shanghai merkezli Wingtech firması, İngiltere’deki en büyük yarı iletken çip üretim tesisi olan Newport Wafer fabrikasını 63 Milyon pound bedelle satın almaktan vazgeçebileceğini açıklayınca, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başlamış oldu.

Sonuç olarak bu yılın genelinde toplam motorlu taşıt üretiminin global olarak 10 milyona yakın azalması sürpriz olmayacak. Dijital unsurların motorlu taşıtlarda daha çok yer aldığı günümüzde, yarı iletken çip sorunuyla başa çıkmak ve üretimi aksatmamak için otomotiv markaları yeni çözümler üretmek zorunda. Bir yarı iletken çip ile birden fazla fonksiyonu yerine getirmek ya da taşıttaki çip sayısını azaltmak gibi çözümleri duyuyoruz. Rekabet ortamında bu çözümler ne kadar başarılı olacak, göreceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ