Otomobil Haber

YAKIT TASARRUFU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının yüksek seyretmesi, araç sahiplerini yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler konusunda araştırmaya itiyor.

YAKIT TASARRUFU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler, daha çok sürücü kullanışları paralellik gösterir. Sürücü davranışları, yakıt tüketimini direkt olarak etkiler. Dolayısıyla birkaç küçük noktaya dikkat ederek yakıt tüketimi konusunda tasarruf sağlayabilirsiniz. Öte yandan, hem benzin fiyatları hem de diğer yakıtlarda için istenen bedeller yüksek seviyede yer almaktadır. Bu sebepten ötürü artık mazot fiyatları konusunda da dikkatli davranmak ve tasarrufa gitmek gerekir. Aynı durum LGP fiyatları için de geçerli olduğundan tasarruf konusu otogaz için de gündeme gelmektedir.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Daha önce de söylediğimiz gibi yakıt tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabı sürücü davranışlarının altında gizlidir. Her şeyden önce, ani hızlanma yapmaktan kaçınmanız gerekir. Bununla birlikte yüksek hızlarda seyretmek de yakıt sarfiyatını arttıran bir diğer unsurdur. Bunlar, yakıt tasarrufu konusunda hemen herkesin bildiği bilgilerdir. Pek çok kişinin bilmediği ise, sık sık şerit değiştirmenin de yakıt sarfiyatını arttırdığı gerçeğidir.

Doğru Hız Seviyesi

Hız konusuna daha detaylı baktığımızda ise; doğru hız seviyesi için karşımıza 90 km/s sınırı çıkar. Pek çok otomobil ya da hafif ticari araç içim 90 km/s hızla sürmek idealdir. Bu sınırın üzerine çıktığınızda yakıt tüketimindeki artış ta hızlanmaya başlar. Hızınızı sabit tutmakta zorlanıyorsanız, bu noktada size hız sabitleyici yardımcı olabilir. Hız sabitleyici günümüzde pek çok araçta bulunur ve bazı firmalar bu donanımı standart donanım olarak sunar.

Yakıt Tasarrufu İçin Doğru Devir

Arabayı yakıt tasarrufu için doğru devir aralığında kullanmak oldukça önemlidir. Aracın türüne, ağırlığına, motor hacmine ve motor tipine göre bu durum değişse de, genel olarak 2000 devir ile 3000 devir arasında araç kullanmak yakıt tasarrufu için önemlidir. Benzin, LPG ya da mazot fiyatları göz önüne alındığında devir konusunun önemi artmaktadır.

Agresif Araç Kullanmaktan Kaçının

Agresif araç kullanmak da yakıt tüketimi üzerinde arttırıcı etkiye sahip olan bir etken. Daha önce de söylediğimiz gibi ani hızlanmalardan kaçının. Bununla birlikte, ani frenlemeden de mümkün olduğu kadar kaçının. Yakıt tipi farketmezsizin; LGP, motorin ya da benzin tasarrufu yapmak isteyen herkes için bu kural geçerlidir.

Dur – Kalk Tüketimi Arttırır

Yakıt tasarrufu üzerinde etkili olan bir diğer etmen akışkanlıktır ve dur – kalk yapmak yakıt tüketimi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Yani burada kastedilen yolun akışkanlığıdır. Pek çok kişi trafikte mecburen dur – kalk yaptığını söyleyecektir, ama alternatif yolları kullanarak trafikten kaçma seçeneğiniz varsa kullanabilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu İçin Diğer Etmenler

Yakıt tasarrufu için yapılmaması gerekenler arasında klima kullanmak da ön plana çıkan bir etmendir. Belli bir hız seviyesine kadar klima kullanmamaya, bunun yerine camları açmaya özen gösterin. Yüksek hızlarda ise cam açmaktan kaçının. Yüksek hız seviyesinde camları açmak yakıt tüketimini arttıran bir etkendir.
Bunların dışında; A sınıfı lastik kullanmak, lastik basıncını doğru ayarlamak, bakımları düzenli yapmak, debriyaj sisteminin düzgün çalışması ve bujilerin sağlıklı çalışması yakıt tasarrufu için ipucu olarak öne çıkar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ