Otomobil Haber


Volkswagen’in Fabrika Kuracağı Şehir Belli Oldu

Otomotiv camiasının dev marklarından olan Volkswagen ile bir başka büyük marka Ford, Türkiye’den ortak üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor.

Volkswagen’in Fabrika Kuracağı Şehir Belli Oldu

Sabah gazetesinden Abbas Çakar’ın haberine göre;  Ford ve Volkswagen’in ortak ticari araçlar geliştirmeyi planlanıyor. Söz konusu ortaklık içinse Kocaeli şehrini seçtiler. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yaklaşık 800 milyon euroluk dev yatırımın adresi Türkiye oldu. 110 dönüm arazi üzerinde dev tesis kurulacak. Fabrikada zemin etüdü çalışmaları başladı. İskele ile fabrika arasındaki otopark bölümünde zemin iyileştirmeleri ve fore kazıklar çakılmaya başlandı” dedi.

‘BÜYÜK BİR YATIRIM’

Pandemi nedeniyle bir süre ara verilen tesisin inşaat çalışmalarının hızlandığını anlatan Zeytinoğlu, şöyle konuştu:

“İki dev şirket arasında yapılan anlaşma, Türkiye’deki en ciddi yatırımlardan biri olacak ve istihdama yüzde 20 katkı sağlayacak. Hem Kocaeli hem de Türkiye için büyük bir yatırım.”

HENÜZ RESMİ AÇIKLAMA GELMEDİ

ABD’li otomobil üreticisi Ford ile Alman otomobil markası Volkswagen arasında, Ocak 2019’da ticari araçlar, elektrikli otomobiller ve otonom teknolojileri geliştirmek üzere anlaşmaya varılmıştı. Anlaşma kapsamında da iki markanın ortak platformda ticari araç geliştireceği ve bu araçların üretim yeri olarak da Türkiye’yi düşündükleri açıklanmıştı. 2022’de yollarda olması beklenen araçların üretim yeri hakkında henüz firmalar tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

FORD’DAN FABRİKA İDDİALARI HAKKINDA AÇIKLAMA haberi için tıklayın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ