Otomobil Haber

Volkswagen’in dev yatırımı açıklaması an meselesi

Kurulması planlanan fabrikada ilk etapta Volkswagen Grubu’nun iki markası SEAT ve Skoda’nın SUV modelleri üretilecek. Volkswagen, MBQ adını verdiği platformda daha sonra kendi otomobillerini de üretebilecek

Volkswagen’in dev yatırımı açıklaması an meselesi

Volkswagen’in dev yatırımı açıklaması an meselesi

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Alman Volkswagen AG (VW), uzun yıllardır gündemde olan Türkiye’de otomotiv yatırımı için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Volkswagen Yönetim Kurulu’nun Paskalya tatili sonrası toplanacağı, kasım ayına kadar da nihai kararı açıklaması bekleniyor.

Yatırım kararının alınmasıyla Volkswagen Grubu Türkiye’de sıfırdan yaklaşık 300 bin kapasiteli yeni bir fabrika kuracak. Yatırım tutarının 1 milyar dolara ulaşması beklenen bu fabrikada 7 bin kişiye istihdam olanağı sağlanacak.

Tesiste ilk etapta grubun iki önemli markası SEAT’ın Ateca ve Skoda’nın Karoq modelleri üretilecek. Bu araçların yüzde 80’i ihraç edilecek ve 5 ila 7 milyar dolara yakın bir gelir elde edilecek.

EN BÜYÜK OLACAK

Fabrika, Volkswagen’in dünyadaki en büyük tesislerinden biri olmasının yanı sıra Avrupa’da gelecek 20 yılda yapılacak en büyük otomotiv yatırımı olacak.

Elektrikli otomobil üretiminin öne çıkmasıyla Avrupa’da yüzde 30’luk bir kapasite fazlalığının oluşacağını, bu nedenle Türkiye’deki yeni yatırımın Avrupa’nın da son yatırımı olabileceğini ifade ediyor.

ERDOĞAN BASTIRDI

Alman devinin Türkiye’de yatırım yapması konusu yıllar önce Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşmesinde gündeme gelmiş, Erdoğan bu konuda Merkel’den destek istemişti.

Kısa süre önce Alman basını Volkswagen’in bu yatırımı için Bulgaristan ve Türkiye’nin finale kaldığını yazmıştı.

Ancak Türkiye’nin büyük bir pazara sahip olması, otomobil üretim bilgisi, yetişmiş insan gücü, üretim maliyetleri, Bosch ve Mercedes Benz gibi başka Alman yatırımlarının başarısı Türkiye’yi avantajlı ülke olarak öne çıkardı. Hakan Çelik / Posta

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ