Otomobil Haber


UPS’nin hisse başı kârı 1.58 dolar oldu

İkinci çeyrekte hisse başına kârı 1.58 dolar olan UPS’nin, bütün segmentlerde cirosunu artırdığı bildirildi

UPS’nin hisse başı kârı 1.58 dolar oldu

UPS’nin hisse başı kârı 1.58 dolar oldu

UPS (NYSE: UPS), 2017 yılının ikinci çeyreğine ait hisse başına kâr payının, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla %11 oranında artarak 1,58 dolar olduğunu bildirdi. Hisse başına kârdaki bu artışın sebebi, gelirin %7,7 oranında yükselmesi olarak gösteriliyor. Üç iş segmentinin her biri, daha kârlı bir ürün karması sağlayarak, verimi artırdı ve işletme maliyetinin daha iyi yönetilmesini sağladı.

 

Konsolide Sonuçlar

 

2017 2. Çeyrek

 

2016 2. Çeyrek

Gelir 15,750 M $ 14,629 M $
Faaliyet kârı 2,216 M $ 2,038 M $
Nötr faaliyet kârı 2,330 M $
Hisse başına düşen seyreltilmiş kâr 1.58 $ 1.43 $

 

UPS Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David Abney, “UPS, ikinci çeyrekte büyük bir yıllık gelir sağladı ve planlarımıza uygun bir biçimde sağlam bir hisse başına kâr büyümesi ürettik,” dedi. “Kapasitemizi, pazardaki varlığımızı ve küresel erişimimizi genişletmek için ağımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz,” diye ekledi.

2017’nin 2. çeyreğinde şirketin geneline ilişkin olarak:

 • Gelir %7,7 arttı, nötr gelir* %8,9 oranında yükseldi.
 • Müşterilerin geniş kapsamlı ürün portföyüne olan taleplerinin genişlemesiyle gelir, bütün segmentlerde ve ana ürün kategorilerinde arttı.
 • ABD Yurt içi ile Tedarik Zinciri ve Gönderi segmentlerinde gösterilen güçlü performans sayesinde faaliyet kârı %8,7 oranında artarak 2,2 milyar dolar oldu.
 • çeyrekteki bir yıllık HBK iyileşmesi, öncelikli olarak yakıt ve çalışan ücretlerinden elde edilen yaklaşık 0,10 dolarlık kârı içeriyor.
 • Yatırım stratejilerini desteklemek için yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 2,0 milyar dolar harcama yapıldı.
 • Bu yıl UPS, bir önceki yıla kıyasla hisse başına %6,4 oranında bir artış ile yaklaşık 1,4 milyar dolar değerinde kar payı elde ettive hissedarlarına sürekli olarak güçlü temettü getirisi sağladı.
 • 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren şirket, hissedarlarına sermaye dağıtma politikası doğrultusunda 900 milyon dolar değerindeki 8,4 milyon hisseyi yeniden satın aldı.

ABD yurt içi paket gönderimi

ABD yurt içi segmenti, 2016 yılının 2. çeyreği boyunca gelirde %8,1 oranında bir artışı teşvik eden e-ticaret teslimatlarına yönelik artan talepten faydalandı. ABD tüketicisi, artan bir oranda çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ediyor ve UPS, rakipsiz teslimat çözümleri portföyü ve sektör lideri müşteriyle iletişim teknolojisi vasıtasıyla bu eğilimden faydalanıyor.

 

 

 

2017 2. Çeyrek17

 

2016 2. Çeyrek

Gelir 9,745 M $ 9,015 M $
Faaliyet kârı 1,395 M $ 1,233 M $

 

2017’nin 2. çeyreğinde ABD Yurt içi segmentine ilişkin olarak:

 • E-ticaretin UPS hava ve kara hizmetlerine yönelik talebi artırmasıyla gelir, 2016 yılının 2. çeyreğinde 730 milyon dolar arttı.
 • Müşterilerin UPS’nin hızlı ve kolay çözümlerini seçmeye devam etmesiyle ertesi gün hava ve ertelenen hava gönderileri sırasıyla %6,4 ve %11 oranında arttı.
 • Şirketin taban oranında fiyatlandırma eylemi ve 2016 yılının 2. çeyreğine kıyasla artan yakıt ek ücretlerinden yararlanmasıyla parça başına gelir bütün ürünlerde oldukça arttı ve toplamda %3,0 oranında yükseldi.
 • Faaliyet kârı %13’ün üzerinde yükseldi ve işletme marjı %14,3 artarak 60 temel puan genişledi.
 • Tesis inşası ve cumartesi günleri yapılan işlemler gibi sürmekte olan girişimlerin işletme masrafları, maliyetleri yaklaşık 35 milyon dolar artırdı.

Uluslararası Paket Gönderimi

Uluslararası segment, yurt dışı gönderilerine artan talep ile önemli bir gelişme sağladı. Müşterilerimiz UPS’nin genişletilmiş portföyü, iyileştirilmiş transit süresi ve sektör lideri gümrük müşavirliği çözümlerinden yararlanırken ihracat gönderileri bütün UPS bölgelerinde büyüdü.

Uluslararası segment de kapasitesini ve yerel pazardaki yerini genişletmek için birçok duyuru yaptı.

   

2017 2. Çeyrek

 

2016 2. Çeyrek

Gelir 3,163 M $ 3,077 M $
Faaliyet kârı 583 M $ 613 M $
Para biriminden bağımsız kâr 697 M $

 

2017’nin 2. çeyreğinde ABD Uluslararası segmentine ilişkin olarak:

 • İşletme marjı %18,4 oranı ile sektör lideri oldu ve beklenilen 114 milyon dolar değerindeki kur dalgalanmalarını da içeren işletme kârı 583 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 • Avrupa ve Asya’nın başı çektiği güçlü ihraç büyümesi %12 oranında devam etti. Dünyanın bütün bölgeleri genişlemeye katkıda bulundu.
 • Segment, 2016 yılının 2. çeyreği boyunca %2,8 oranında bir gelir artışı olduğunu ve nötr* bazda %8,3 oranında yükseldiğini bildirdi.
 • Çeyrek boyunca UPS, Expo 2020 Dubai ile ayrıcalıklı bir ortaklık yaptığını, piyasaya öncülük eden Çinli bir lojistik şirketi olan S.F. Express ile yenilikçi bir birlik kurduğunu ve İrlanda’da yerel pazarın değişmez lideri NightlineLogistics’i satın aldığını bildirdi.

Tedarik zinciri ve nakliye

Abney, “Her bir iş birimindeki ekipler, yapısal maliyet azaltma programlarıyla birleştirilen gelir kalitesi iyileştirmelerini yürütmektedir ve Tedarik Zinciri ve Nakliye segmenti bu çeyrekte de ivme kazanmıştır,” dedi. “Bu performans bütün iş birimlerinde dengeli bir gelişme gösterirken gelir ve işletme maliyeti girişimleri temel performansı güçlendirmektedir,” diye ekledi.

 

 

 

2017 2. Çeyrek

 

2016 2. Çeyrek

Gelir 2,842 M $ 2,537 M $
Faaliyet kârı 238 M $ 192 M $
 • Şirketin tercih edilen müşterileri, güçlendirilmiş gelir yönetimi girişimlerini ve bütün iş birimlerinde iyileştirilen pazar koşullarını aynı eksene getirmesiyle 2016 yılının 2. çeyreği boyunca gelir %12 oranında arttı.
 • Ekonomik koşullar perakende olmayan piyasada güçlenmeye devam ederken Navlun Sevkiyatı ve UPS Freight tonaj ücreti gelirleri, iyileştirilen önemli sonuçlara katkıda bulundu.
 • Dağıtım birimi sonuçları, perakende envanter ikmali ve havacılık sektörünün performansının artması ile iyileşti.
 • Coyote Logistics, iki haneli gelir büyümesi elde etti ve birim, pazar payı kazanmaya devam etti.
 • Bütün iş birimleri, tek seferlik faydayı da kapsayan %24 oranında bir segment işletme kârı genişlemesi sağladı.

Genel bakış

Rapor edilen (GAAP) sonuçlara dâhil edilebilecek ve önemli olabilecek gelecekteki gerçeğe uygun değerleme yapılan emeklilik maaşı düzenlemelerini de yansıtan bir mutabakatın öngörülmesi veya temin edilmesi mümkün olmadığından, şirket düzeltilmiş (GAAP dışı) bazda beklenti bildiriyor.

UPS Finans Direktörü Richard Peretz, “İkinci çeyrek sonuçları beklentilerimizle aynı doğrultudadır ve stratejik girişimlerimizdeki ilerlemeden çok memnunuz,” dedi. “Yılın ikinci yarısında, temel iş performansımız sağlam sonuçlar üretmeye devam edecektir,” diye ekledi.

Şirketin 2017 yılı için düzenlenmiş hisse başına kazanç beklentisi aşağıdaki gibidir:

 • İkinci yarıdaki kur dalgalanmalarının ve stratejik girişimlere yönelik devam eden maliyetlerin sonuçlar üzerinde etkisi olacaktır.
 • 2017 yılının 3. Çeyreğindeki çalışma günlerinin 2016 yılının 3. çeyreğine kıyasla bir gün eksik olması, nispeten durağan olan seyreltilmiş hisse başına kâra katkıda bulunacaktır.
 • 2017 yılının ikinci yarısı için vergi oranının %35 olması beklenmektedir ve 2016 yılının 4. çeyreğine ait hisse başına yaklaşık 0,05 dolarlık vergi tasarrufu buna dâhil değildir.

UPS, 2017 yılının seyreltilmiş HBK beklentisinin yaklaşık 400 milyon dolar veya vergilendirme öncesi kur dalgalanmalarıyla ilgili hisse başına 0,30 dolar içerecek şekilde 5,80 dolar ila 6,10 dolar arasında olacağını tekrar teyit etti.

 

UPS hakkında

UPS (NYSE: UPS) paket ve kargo taşımacılığı, uluslararası ticaretin kolaylaştırılması ve iş dünyasını daha etkin bir şekilde yönetmek için ileri teknolojinin kullanılması da dâhil olmak üzere kapsamlı çözümler sunan lider bir küresel lojistik şirketidir. Merkezi Atlanta’da bulunan UPS, dünya çapında 220’nin üzerinde ülke ve bölgeye hizmet vermektedir. Şirket hakkında daha fazla bilgiyi ups.com adresinden bulabilir, kurumsal bloga longitudes.ups.com adresinden ulaşabilirsiniz. UPS haberlerini doğrudan almak için pressroom.ups.com/RSS adresini ziyaret edin veya @UPS_News adresini takip edin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ