Otomobil Haber

Ülkemizde Akıllı Mobil Telefon Üretmeye Başlayan Xiaomi’ den Otomotiv Atağı

İbrahim Aybar

İbrahim Aybar

Merhabalar,

Geçtiğimiz haftalarda sürekli konu ettiğim gibi, Avrupa Komisyonu’nun Yeşil Mutabakat (European Green Deal) planı otomotiv endüstrisi üzerinde esen yeni teknoloji rüzgarlarını giderek şiddetlendiriyor.

Yakınlarda ülkemizde de akıllı mobil telefon üretimine başlayan Çin’li Xiaomi markası da bundan böyle elektrik motorlu taşıt üretiminde ben de varım diyen önemli bir adım attı.

Reuters‘in 1 Eylül Çarşamba günlü haberine göre, Xiaomi EV Inc. adıyla 10 Milyar Yuan (1,55 Milyar $) sermayeli yeni bir şirket kuruluşu gerçekleşti.

Kuruluşla birlikte kalifiye 300 kişilik istihdamın yapıldığını ve kadrolaşmanın devam ettiğini haberden anlıyoruz.

Xiaomi markasının, bu yılın ikinci çeyreği itibariyle dünyada Samsung‘dan sonra en çok satan ikinci mobil telefon markası olduğunu hatırlatalım. Markanın ayrıca elektrik motorlu taşıt yatırımına soyunduğunu ve 10 yıl içinde 10 Milyar $ yatırım planladığını geçen Mart ayında duymuştuk.

Yine geçen hafta, Xiaomi‘nin otonom sürüş teknolojileri üreten Deepmotion start-up şirketini 77 Milyon $ bedelle satın aldığı açıklandı. Bu girişim de şirketin otomotiv sektörüne arge yönüyle oldukça hızlı girdiğini gösteriyor.

Buna ek olarak başka otomotiv kuruluşlarıyla görüşmelerin devam ettiğini de öğreniyoruz. Aslında bu haberleri doğal karşılamak gerekiyor. Zira şirketin mali yapısı oldukça kuvvetli. Bu yılın ikinci çeyreği itibariyle şirketin cirosu % 64 ve net dönem karı da % 87,4 oranında artmış durumda. Özellikle en büyük rakibi Huawei‘nin ABD hükümetinden aldığı yaptırımlar, Xiaomi‘nin sıçrama yapmasını sağladı.

Bu gelişmeler bizim ülkemizde ne gibi etki yapabilir dersiniz? Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz Mart ayı sonlarında Xiaomi İstanbul Avcılar’da kurulan 5 Milyon ünite/yıl kapasiteli fabrikasında akıllı mobil telefon üretimine başlamıştı. Ben bu girişimi oldukça önemli buluyorum. Özellikle AB pazarına girme çabası içinde olan Çin otomotiv sektörü, giderek yoğunlaşan elektrik motorlu taşıt yarışında AB pazarında olmak için var gücüyle çalışacak. AB pazarında satılan her 4 motorlu taşıttan birisini üreten Türkiye, Çin’li otomotiv markaları için ayrı bir öneme sahip. O nedenle Xiaomi markasının ülkemizde sınai yatırım yapmış olmasını önemsemeli ve bundan yarar sağlayabilmeliyiz. Belki ilk aşamada ülkemiz Xiaomi‘ye ait otomotiv üretimine ev sahibi olmayabilir ama zaman içinde elektrik motorlu taşıtlar için Xiaomi markalı yatırımların üssü pekala olabiliriz. Ne dersiniz?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ