Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Otomobil Haber

TÜVTÜRK’te yaşanan sıkıntılar!

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

TÜVTÜRK’te yaşanan sıkıntılar!

TÜVTÜRK uluslararası standartlarındaki araç muayene istasyonları zincirinin adıdır… TÜVTÜRK araç muayene istasyonları, akreditasyon kuruluşları ve Ulaştırma Bakanlığı’nca sürekli denetlenen bir kurumdur.

Ülke çapında uluslararası standartlarda hizmet sunmayı hedefleyen şirkettir aynı zamanda.
Kendi kurallarının dışına çıkmayan, görevlerinden sorumluluklarından asla taviz vermeyen araç muayene istasyonu. Aracınızın muayene edilmesi için kusursuz olmasını amaçlamaktadırlar. Kusurları da ağır kusur ve hafif kusur olarak ayırmışlar.

Buraya kadar herşey dört dörtlük… Hafif kusurlar aracınızın muayenesi için hiçbir problem arz etmiyor. Sadece sürücü bilgilendirmek için geçerli ama iş ağır kusurlara gelince aracınızı ikinci bir muayene tekrarı için bir ay süreyle trafiğe yolluyorlar. Herhangi bir trafik kontrolünde buradan çıkartılan belgeyi gösterdiğinizde ceza yemiyorsunuz ya da aracınızı bağlamıyorlar.

Arka fren lambası yüzünden yanabilirsiniz!

Bu bir aylık sürede aracınızı muayene tekrarına götürüyorsunuz. Fakat bu sizin son şansınız… Eğer yine bir ağır kusur çıkarsa geri dönüşü olmayan bir yola giriyorsunuz ve üçüncü bir hakkınız kalmıyor. Sizden kaynaklanmayan bir ağır kusur olması onları pek ilgilendirmiyor. Misal arka fren lambasının yolda gelirken patlaması ve sizin haberinizin olmaması onları pek ilgilendirmiyor. Size bir hak daha vermiyorlar.

Kendilerinin tekel olması da size başka bir şans vermiyor. Paşa paşa gidip bir muayene ücreti daha ödüyorsunuz.

Ayrıca muayene saatinde gitsen bile en az 1-2 saat bekliyorsunuz. Gidilen yol, bekleme süresi derken 1 gün gidiyor. Bir de ağır kusur bulunursa bunu yaptırmak için tekrar servise gidiyor ve yine muayene için randevu alıyorsunuz. Servisi, muayene tekrarı derken 1 hafta heba oluyor. Ayrıca yaşanan stres cabası…

Gecikme halinde hem polis, hem de TÜVTÜRK’ten ceza yiyebilirsiniz

Yüksek ücretlerin yanında birde gecikme cezası var… Zaten polis kontrol ettiğinde muayene günü geçtiyse ceza ödüyorsunuz. İkinci bir cezada TÜVTÜRK’te…

TÜVTÜRK’ün trafikte sağlam araçlar dolaşmasında sunduğu fayda gözardı edilemeyecek bir gerçek. Eskiye oranla araç kusurları yüzünden meydana gelen trafik kazaları minimuma inmiş durumda.
Yalnız bu zaman kayıpları gitgeller günümüz şartlarında büyük maddi külfetlere yol açmakta.

Benim Ulaştırma Bakanlığından ricam; TSE belgesine sahip servislere ön onay yetkisi verilmesi…

Buradan alınacak belge ile TÜVTÜRK muayenede karşılaştırma yapılır ve süreç daha hızlı olur kanaatindeyim.
Hem ağır kusurların çıkma olasılığı da minimum seviyelere gelir. Harcanan zaman kayıplarının önlenmesinin yanısıra bir ay gibi bir süreyle ağır kusurlu araçların trafikte dolaşması da önlenmiş olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ