Otomobil Haber


Türk Otomotiv sektörü emin adımlarla yoluna devam ediyor

TAYSAD Başkanı Kanca, geçen yıl ülkemizin yaşadığı sıkıntıya rağmen sektörün 1 yıl içerisinde olumlu gelişmeler gösterdiğini söyledi

Türk Otomotiv sektörü emin adımlarla yoluna devam ediyor

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, Türk Otomotiv Sektöründe yükselişin sürdüğünü, ekonomi temsilcilerinin çalışmalarına aralıksız devam ederek, Türk sanayisinin gücünü tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.
TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, yaptığı yazılı açıklamada Türk Otomotiv Sektörünün geçen bir yılını değerlendirdi.
Türk Tedarik Sanayi ve Otomotiv Sektörünün paydaşlarının beklentilerini karşılama noktasında istikrarlı ilerleyişini koruduğunu söyleyen Alper Kanca, “Bilindiği gibi geçen yıl bu dönemlerde, ülkemiz zor bir sınavdan geçti ve demokrasiye inanan Türk Halkının, siyasi iradenin ve güvenlik güçlerimizin kararlı duruşu sayesinde bu zorlu dönemi atlattık. Ülkemiz, ekonomik olarak istikrarlı bir yapı içerisinde yoluna devam etmektedir. Geçen bir yılda Türk Otomotiv Ana Sanayii ve Tedarik Sanayii de küresel müşterilerine verdiği tüm sözleri, kesintiye uğramaksızın yerine getirerek güven tazeledi” diye konuştu.
TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Hem genel ekonomik rakamlar, hem de otomotiv sektörünün rakamları incelendiğinde son 1 yıl içerisinde ekonomimizde iyi yönde gelişmeler yaşandığını görebiliriz. Tüm sektör temsilcileri, ekonominin devamlılığını sağlamak; rekabetçiliğini korumak ve verimliliğini arttırmak için canla başla çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Otomotiv sektör ihracatı ilk yarıda yüzde 22 arttı

Başkan Alper Kanca, “Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdüğünü görüyoruz. Bunun yanı sıra Türk otomotiv sanayinin küresel otomotiv sektörünün önemli üretim merkezlerinden biri. 180 ülkeye ihracat yapan sektörümüzün ihracatının yüzde 78’i AB ülkelerine yönelik. 2016-2017 yıllarının ilk yarısında, otomotiv sektörünün toplam ihracatı, yüzde 22’lik artış ile 14,5 milyar seviyesine ulaştı. Bu rakamın 4,7 milyar doları tedarik sanayimizin payı oldu. Yılın ilk yarısında toplam üretimimiz, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 869 bin adede yükseldi. Bu başarının yılsonuna yansımasının ise, 1 milyon 650 bin adedin üzerinde araç üretimi, 1 milyon 350 bin adedin üzerinde araç ihracatı ve 27 milyar doları aşan ihracat rakamı şeklinde olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Yurtdışı temaslarımız ve işbirliklerimiz hız kesmeden devam ediyor

Sektöre yönelik gelişmeleri de aktaran Kanca, “Sektörümüzde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı gibi, tüm iş süreçlerimiz normal düzeninde sürmektedir. Yurtdışı temaslarımız ve işbirliklerimiz de hız kesmeden devam ediyor. Bundan sonraki süreçte otomotiv tedarik sanayinin temsilcileri olarak, sanayimizi ve ekonomimizi güçlendirmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ