Otomobil Haber

Trafikte en fazla ihlal edilen kurallar

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

Trafikte en fazla ihlal edilen kurallar

Çağımızda her şey o kadar hızlı gelişiyor ki bu yüzden yavaş olmaya geç kalmaya geciktirilmeye ne tahammülümüz, ne de sabrımız var.

Özellikle büyük şehirlerde yoğun trafik tüm planlarımızı alt üst edebiliyor. Bu da hata yapmamızı kolaylaştırıyor.

Sizler için en çok ihlal edilen trafik kurallarını araştırdık.

Aşırı hız

Trafik kazalarının nedenleri arasında aşırı hız da önemli bir yerde. Özellikle büyük şehirlerde herkes bir yerlere yetişme derdinde. Bu sürekli aceleci olma hali, panik durumunu doğuruyor ve kazalar kaçınılmaz oluyor.

Hatalı sollama

Hatalı sollama da aşırı hız gibi aceleci davranmaktan kaynaklanıyor. Bir yerlere yetişme derdi sadece aşırı hıza değil, diğer araçları geçebilme yarışına dönüyor

Alkollü araç kullanımı

Alkollü araç kullanımı, ciddi yaptırımlar ile caydırıcı hale getirilmeye çalışılsa da alkollü halde direksiyon başına geçen sürücüler var. Alkol alarak, hem kendinizi hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmak yerine; alkol almayan bir arkadaşınızdan yardım alabilir veya taksi kullanabilirsiniz

Sinyal vermeden dönüş

Trafikte binlerce araç var, dolayısıyla bu araçlar içerisinden hangisinin nereye gideceğini kestirmek mümkün değil. Ancak bazı sinyaller vererek karşı tarafa işaret verebiliriz. Bu yüzden sinyallerinizi doğru zamanda ve doğru yerde vermelisiniz.

Seyir esnasında cep telefonu ile konuşmak

Teknoloji geliştikçe cep telefonlarına bağımlılığımız daha fazla artıyor. Öyle ki araba kullanırken dahi telefonlara bakmadan edemeyen pek çok sürücü var. Yaşanan kazaların büyük bir çoğunluğu telefona bakarken dikkatini kaybeden sürücülerden kaynaklanıyor.

Emniyet Kemeri takmamak

Meydana gelen kazalardaki hasarları önlemek ya da en aza indirmek için dikkate alınacak önceliklerden biri emniyet kemeri takmaktır. Otomobildeki en önemli güvenlik unsurlarından biri olan emniyet kemerinin yakın ya da uzun mesafe fark etmeksizin her zaman kullanılması gerekir. Emniyet kemeri kullanmak yaralanma ihtimalini %30 oranında azaltır.

Yakın takip

Bir çok sürücü sol şerit sevdalısı. Özellikle büyük ve tonajlı araçlar ya da yavaş araç kullananlar sol şeritte ısrar edince bunları geçmek isteyen sürücüler yakın takip edip kaza riskini artırmaktalar. Araç takip mesafesi durabilecek kadar olmalıdır. Öndeki aracın ani fren yapması direkt kazaya sebebiyet vermektedir.

Şunu unutmayalım hiç bir iş kendi ve sevdiklerimizin canından önemli değil. 10 dakika geç olsun. Hiç varamamaktan iyidir.
Kurallar hepimizin can güvenliği için…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ