Otomobil Haber


Tesla’dan bir başka yatırım haberi daha…

Otomotiv sektörünün duayen ismi İbrahim Aybar, elektrikli araçlarla ilgili dünyada gelişen son teknolojileri paylaşmaya devam ediyor…

Tesla’dan bir başka yatırım haberi daha…

Merhabalar,

Geçtiğimiz hafta sonu TOGG ve TAYSAD’ın birlikte yapmış olduğu açıklamaları takip ettim.

Açıklamalarda; TOGG otomobilimizin 2023 yılında % 51 yerlilik oranıyla üretiminin başlayacağı, yerli tedariğin % 75’inin TAYSAD üyeleri tarafından sağlanacağı belirtiliyordu. Söylendiği gibi  olur ve 2025 sonunda yerlilik oranı %68’lere çıkabilir ise gerçekten ülkemiz için gurur kaynağı bir gelişme olacak. Hedeflerin tutturulmasını otomotiv sektörüne yıllarını veren bir yönetici olarak ben de heyecanla bekliyorum.

‘Satış ve dağıtım teşkilatının organizasyonu yorucu bir süreçtir’

Bu noktada yine söylemeden edemiyorum. TOGG otomobilimiz ile ilgili açıklamalar henüz satış faaliyeti hakkında bir bilgi içermiyor. Elbette rekabet yönünden bu sessizliği doğal karşılayabiliriz. Ama satış ve dağıtım teşkilatının organizasyonu yorucu bir süreçtir. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da yapılanma gereği var. Kalan 2 yıllık zamanda  yetişebilecek mi? Şarj noktaları nasıl işletilecek?  Hep birlikte göreceğiz.

‘Tesla, şimdi de Hindistan’ta yatırım yapmaya hazırlanıyor’

Tabii yurt dışındaki rakiplerin elleri armut toplamıyor. Her geçen gün yeni bir gelişme gündeme geliyor. Size bir önceki yazımda Tesla’nın Almanya yatırımından söz etmiştim. Aynı Tesla, bu kez de Hindistan yatırımı ile geçtiğimiz hafta sonu  dikkatimizi çekmeye devam etti.

https://www.universalpersonality.com/tesla-to-build-plant-in-southern-india-reports

adresindeki habere göre Tesla, Hindistan‘ın güneyindeki Karnataka eyaletinde yeni bir elektrik motorlu otomobil üretim tesisi kuracak. Reuters tarafından da doğrulanan yatırımın Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore’de Tesla Motors India ile Vitality işbirliği ile gerçekleşeceği anlaşılıyor. İlk aşamada Tesla’nın Bangalore’de bir araştırma ve geliştirme merkezi kurarak operasyona başlaması bekleniyor.

‘Hindistan hükümeti, 4.6 milyar dolarlık teşvik paketi hazırlıyor’

Elon MUSK‘ un attığı tweet mesajlarından, bu baskın yatırımın yakın olduğunu görmek mümkün. Hatta geçen Aralık ayında bir tweet ile bu yıl Hindistan faaliyetinin başlayacağından söz ettiğini görmüştük.

Hindistan petrole bağımlı olmaktan kurtulmak ve hava kirliliğini azaltmak konusunda oldukça istekli. Ancak bu istek, gerekli yatırımların yapılması için finansman sorunu çözülmeden bir anlam ifade etmiyor. Reuters’e göre Hindistan Hükümeti finansman katkısı olarak 4,6 Milyar $ tutarında bir teşvik paketini batarya üreticileri için sağlamayı planlıyor.

Bir başka taze bilgi de Apple markasının geliştirmekte olduğu elektrik motorlu otomobil için Nissan ile görüşmelere başladığı yönünde. Demek ki Kia – Hyundai grubu ile ilerleme sağlanamadı. Sonuçta Apple da Google ve Sony’den sonra elektrik motorlu taşıt üretiminde aktif rol alarak Tesla ve diğer otomotiv markalarına ciddi rakip bir dijital teknoloji devi olmayı kafaya takmış görünüyor. Kolay değil, dünya yollarında 1,5 milyara yakın motorlu taşıt var ve hemen hemen tamamı fosil yakıt tüketiyor. Bunların elektrik motorlu hale dönüşmesinin getireceği dev pazar büyüklüğünün cazibesine kapılmamak mümkün mü?

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

İbrahim Aybar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ