Otomobil Haber


Tesla Model X’i 90 Saniyede Hackledi!

Belçika’daki Leuven Üniversitesi’nden Lennert Wouters, Tesla Model X’in Bluetooth bağlantısıyla ele geçirilebileceğini kanıtladı.

Tesla Model X’i 90 Saniyede Hackledi!

Webtekno’dan Ümit Kılınç’ın haberine göre, son günlerde hisseleri rekor seviyeye ulaşan Tesla, bugüne kadar kablosuz yazılım güncellemesi sistemiyle fazlasıyla seviliyordu. Araçlardaki hataları gideren ve yeni özellikler sunan kodları otomatik olarak otomobillere dağıtan sistem, geçtiğimiz gün nasıl bir güvenlik açığına sahip olduğunu gösterdi.

Belçika’daki Leuven Üniversitesi’nde bir güvenlik araştırmacısı olan Lennert Wouters, Tesla’nın Model X otomobilini iki dakikadan daha az bir süre içinde ele geçirmeyi başardı. Üstelik araştırmacının aracı ele geçirmesi için fazlasıyla pahalı ekipmanlara da ihtiyacı kalmadı.

Bluetooth bağlantısıyla çalınabilir

Lennert Wouters, Tesla Model X otomobillerde ve bu otomobillerdeki Key Fob anahtarında bir açık keşfetti. Araştırmacı, bu açıklar sayesinde aracın kimlik numarasını öğrenen ve aracın sahibinin anahtarına yaklaşık 5 metre yaklaşmayı başaran herkesin aracı ele geçirebileceğini belirtti.

Aracı ele geçirmek için sahip olunması gereken tek harici donanımsa yaklaşık 300 dolarlık fiyat etiketine sahip Bluetooth bağlantılı bir cihazdı. Çantaya kolaylıkla yerleştirilebilen bu cihaz telefondan kontrol edilebiliyordu. Tüm şartlar karşılandığında cihaz, yalnızca 90 saniye içinde Model X’in kilidini açan radyo kodunu ele geçirebiliyordu.

Olası hırsız bu sistemle Model X’le bağlantı kurmayı başardığında bir dakikalık uğraş sonucunda kendi cihazını Model X’le eşleştiriyordu. Ardından hırsızın yapması gereken tek şey arabaya binip kaçmak olacaktı. Güvenlik araştırmacısı, Tesla Model X’in nasıl çalınabileceğini gösteren bir video da hazırladı ve paylaştı.

Lennert Wouters, yaptığı açıklamada bu açık hakkında ağustos ayında şirketi bilgilendirdiğini belirtti. Tesla, Wouters’a anahtarlar için bir güncelleme yayınlayacağını açıkladı. Wouters, Tesla’nın güncellemeyi bu hafta içinde yayınlamaya başlamayı planladığını ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ