Otomobil Haber

SUBARU ve SoftBank işbirliğiyle otonom sürüş test edilecek

Dünyanın güvenlik anlamında önde gelen otomobil üreticileri arasında yer alan Subaru Corporation ve Japonya’nın telekomünikasyon devi SoftBank Corp., 5G ve Hücresel V2X donanımlarını kullanarak Sürüş Desteği ve Otonom Sürüş testlerine başlayacaklarını duyurdu. Özel bir iletişim ortamı yaratılarak Subaru’nun Hokkaido adasında yer alan Bifuka tesislerinde gerçekleştirilecek olan doğrulama testlerinde Subaru Impreza Sport modeli kullanılacak

SUBARU ve SoftBank işbirliğiyle otonom sürüş test edilecek

SUBARU ve SoftBank işbirliğiyle otonom sürüş test edilecek

Trafik kazasından kaynaklanan ölümleri 2030 yılına kadar tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan SUBARU, “360 derece güvenlik” felsefesi kapsamında bağlantılı araç teknolojilerinin araştırılması ve geliştirmesi için bir program yürütüyor. Bu programın amacı, markanın EyeSight sürücü destek sistemi ile geliştirdiği gelişmiş güvenlik teknolojisini daha da ileriye taşımak.

Japon telekomünikasyon şirketi SoftBank Corp. ise, yeni deneyimler ve değerler sunacak hizmet çözümleri geliştiriyor. SoftBank Corp., mobiliteyi bir hizmet olarak (Mobility as a Service / MaaS) inceliyor ve 5G sistemleri ile diğer ileri seviye iletişim teknolojilerini kullanan bağlantılı araçlar için “doğrulama” testleri gerçekleştiriyor.

İki firma bu ortak çalışma kapsamında, SoftBank Corp. tarafından geliştirilen, yüksek kaliteli 5G radyo dalgalarının lokal yayılımını sağlayan taşınabilir bir donanım olan “ODEKAKE 5G”yi SUBARU’nun Hokkadio Adası’nda yer alan Bifuka Test ve Geliştirme Merkezi’nde önümüzdeki aylarda kurmayı planlıyor. Test merkezinde, bağımsız-olmayan standart spesifikasyonları karşılayan bir 5G ağı ve C-V2X (Cellular vehicle-to-everything) iletişimi için uygun ortam hazırlanarak “doğrulama” testleri gerçekleştirilecek. Testler; hem istasyonlar ve araçlar arasındaki hem de araçların birbiriyle olan iletişimlerini öngörmeyi; sürüş desteği ve otonom sürüş kontrolü teknolojilerinin ileriye dönük çeşitli kullanım durumlarında doğrulanmasını planlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ali dedi ki:

    peugeot da otonom sürüş konusunda epey önemli hamleler yapıyor

BİR YORUM YAZ