Otomobil Haber

Solar Enerji ile Çalışan Yeni Nesil Elektrik Motorlu Otomobiller Dönemi Geliyor

İbrahim Aybar

İbrahim Aybar

Merhabalar,

2023 yılının ilk haftası tamamlanırken electriccarsreport.com dergisinde iki gün önce yayınlanan bir haberden söz etmek istiyorum.

Öncesinde, bu hafta içinde Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından yayınlanan ülkemizin 2022 yılı binek ve hafif ticari taşıt satış adetleri hakkında bir kısa bilgi vereyim.

Rapora göre 2022 yılında toplam 783,283 adet satışla 2021 yılına göre % 6,2 lik bir artış gerçekleşti. Aslında satışlar ilk 11 ay boyunca 2021 yılının gerisinde giderken, Aralık 2022 içinde yapılan 115,220 adetlik satış, Aralık 2021 ayına göre %85,1 oranında pazarı büyüttü ve yılın toplamını da yukarıya taşıdı.

Bu nasıl oldu derseniz otomotiv markalarının yılın son ayında ülkemize önemli miktarda ürün desteği yaptığını söylemek mümkün. Bekleyen sipariş adedi oldukça artmıştı. Yoksa yarı iletken çip kıtlığı halen sürüyor. Ukrayna – Rusya savaşının etkileri otomotiv hammadde ve ara mamul tedariğini olumsuz etkiliyor. Yani global otomotiv endüstrisi olumsuz gelişmelerin etkisi altında ve bu yılın ortasına kadar böyle gidecek görünüyor.

2022 yılında ülkemizde de hibrit ve bataryadan elektrikli taşıtların satışlarında kuvvetli artışlar oldu. Hibrit otomobil satışları %10,9 pay aldı. Bataryadan elektrikli otomobillerin satışları ise 7,733 adet ile % 172 artarak %1,3 pay aldı.

En çok tercih edilen otomobil tipi ise % 41,4 ile SUV oldu. Bu gelişme, yerli ve milli TOGG otomobilimizin Mart ayında satışa çıkacak SUV tipi gövdesi için bir avantaj elbette.

Dilerseniz fazla uzatmadan habere geleyim.

Dünyanın ilk solar enerji ile çalışan elektrik motorlu taşıtı olan Lightyear-0 otomobilini üreten Hollanda menşeli yüksek teknoloji şirketi Lightyear; ikinci modeli Lightyear-2 için ön talep toplamaya başladı.

Güneş enerjisinden elektrik üreterek çalışan bu yeni Lightyear-2 modeli, diğer bilinen uzun menzilli elektrik motorlu otomobillerden daha uygun fiyatla ulaşılabilir bir otomobil olacak. İlk olarak ABD, İngiltere ve AB ülkelerinde pazara sunulacak olan Lightyear-2 otomobilinin seri üretimi 2025 yılının sonlarında başlayacak. Satış fiyatının ise 40,000 $ altında kalması bekleniyor.

Otomobilin kullandığı enerjinin çoğunlukla güneşten elde edilmesi ve rekabetçi fiyatı oldukça dikkat çekici. Güç grubu güneşten enerji aldığı için elektrik şebekesinden çok daha kısa süreli şarj ihtiyacı gösteriyor. Hatta güneşten aldığı enerjiyi gerektiğinde elektrik şebekesine verecek olması ezber bozacak nitelikte..

Lightyear-2 otomobili ile sürücüler, ortalama 500 mil sürüş menziline sahip klasik elektrik motorlu taşıta nazaran CO2 emisyonunu yarı yarıya azaltabiliyorlar. Üretici şirket te kullanıcıların dikkatini otomobil ile kullanılan enerji tipi arasındaki ilişkiye çekiyor. Solar enerji kullanan elektrik motorlu taşıtların gelecek nesil temiz enerjili mobilite unsurları olacağını söyleyebiliriz. Lightyear-2 otomobili bunun ilk örneği. Sıra yazılmaya başlandığından itibaren 21 bin ön sipariş almış durumda. Müşteriler arasında LeasePlan gibi taşıt kiralama ve paylaşım şirketleri öne çıkıyor.

Elektrik motorlu taşıtlar tüketici endeksi raporuna göre taşıt satın alan tüketicilerin % 52 si elektrik enerjisi tüketen taşıt alma niyetinde. Ancak elektrik motorlu taşıtları benimseme oranı halen düşük. Sürüş menzili, fiyat, şarj noktalarının yetersiz olması gibi faktörler tüketiciyi negatif etkilemeye devam ediyor. İşte bu noktada Lightyear-2 otomobilinin tüketicileri olumlu etkileme olasılığı yüksek olabilir. Ayrıca otomobilin aerodinamik yapısında sağlanan verimlilik ile batarya boyutu ve ağırlığı küçültülmüş durumda.

Gerçekten de elektrik enerjisi kullanan yeni nesil taşıtlarda yenilikler arka arkaya geliyor. Bu taşıtların satışları da hızla artıyor. Örneğin 2022 yılında Norveç’te otomobil satışlarının %80 ini bataryadan elektrikli otomobiller gerçekleştirdi. Dünyada geçen yıl bataryadan elektrikli otomobil satışları 10 milyonu aştı. Bunun 6,5 milyon adedi sadece Çin’de gerçekleşti. 2023 yılında satışların 2022 satış rakamlarının en az % 30 üzerinde artacağı öngörülüyor. Bu gidişle 2040 tan önce dünya motorlu taşıt satışlarının % 50 sinden fazlasını elektrik motorlu taşıtlar yapacak demek abartı olmaz bence.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ