Otomobil Haber

Sol şeride yatırım yapmalıyız

Murat İçer

Murat İçer

Gelişmiş ekonomilerin en büyük ortak özelliği tırnak içinde demokratik yapıları ve hukuk kurallarının herkes için aynı şekilde işlemesidir. Beğensek de beğenmesek de bu tırnak içinde geçen demokrasi ve hukukta eşitlik kavramı kendine yatırım yapacak güvenli liman arayan likidite sahibi yatırımcı için deniz feneri görevi görüyor.

Trafik kuralları da hukuk düzenine uygun bir şekilde kurgulanıyor ve yönetiliyor. Sanırım buraya kadar  bilmediğimiz bir şeyden bahsetmedik ve bu kuralların evrenselliği de su götürmez bir gerçek.

Kapladığı alan göz önünde bulundurulduğunda yeryüzündeki karaların yaklaşık yüzde on birine sahip  kuzeyli slav komşumuzda trafik kuralları ve denetleme teknikleri dünyanın en gelişmiş alt yapılarına sahip. Keyfinize göre kış lastiği seçemediğiniz gibi kar zinciri kullanmanız da çok sıkı kurallara bağlı. Zincir yerine daha çok üzerinde bir çeşit vida bulunan kramponlu lastikler yılın belli döneminde mecburi kılınmış. Araçların her biri iç ve dış kayıt yapabilen seyir kameraları ile donatılmış. Yollarda uymanız gereken hız sınırları sıkı bir şekilde denetleniyor. AB normlarına uygunluk konusunda oldukça hazırlıklı olan ülkemizde bu tür sorunlarla sık karşılaşmasak ta Rusya Federasyonu ve benzeri birtakım ülkelerde evrensel nitelik taşıyan trafik kurallarına uyum konusunda sıkıntılar yaşandığını görüyor, duyuyoruz.

Ambulans, İtfaiye ve Polis araçlarının trafikteki geçiş önceliğine ek olarak oligark ve teknokratlardan oluşan bir takım imtiyazlı tayfa araçlarını donattıkları çeşitli ışık ve ses yayan cihazlarla trafikte diledikleri gibi hareket etmenin tadını çıkarıyorlar. Bu konudan büyük rahatsızlık duyan rus halkı da tepki olarak trafikte bazı sıra dışı protestolar yaparak, bu araçların ihlallerini kaydedip sosyal medyada paylaşarak bir nevi protesto gerçekleştirip deşarj oluyorlar.

Doğal kaynak ekonomisi ile geçinen Rusya ağır sanayi ve uzay teknolojileri alanında sahip olduğu üstün profile rağmen dünya ekonomisinden aldığı yatırım payını yıllardır bir arpa boyu ilerletemedi. Demokratikleşme yolunda yaptığı hamleler ülkeye dış kaynaklı yatırımların istenen düzeye gelmesini sağlayamadı.

Bu tabloda Rusya’nın demokratik yapısını henüz batı normlarına ulaştıramamış olmasının yanı sıra doğalgaz ve  ham petrol piyasalarına  ebedi rakibi ABD tarafından yapılan müdahalelerin de rolü var elbette. Yine de acaba sol şeridi düzgün kullanmayı başarsalar ve oligarklara emniyet şeridinden gitmemeyi öğretebilseler daha sıcak bir ülke olmazlar mı diye düşünmeden duramıyor insan.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Aşı tutuyor - 11 Ocak 2021
Oto-nomi ve Sosyoloji - 17 Temmuz 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ