Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Otomobil Haber

Şahsuvaroğlu: Bu desteğe çok ihtiyaç vardı

Hurda teşviğinde destek 15 bin TL’ye yükseltildi. Şahsuvaroğlu, “Hükümetimizin sektöre olumlu yaklaşımının devamı olarak gördüğümüz bu yasanın 2019 yılı otomobil satışlarına katkı yapacağını düşünüyorum” dedi

Şahsuvaroğlu: Bu desteğe çok ihtiyaç vardı

Şahsuvaroğlu: Bu desteğe çok ihtiyaç vardı

Dün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak güncellenen hurda indirimiyle ilgili Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu yazılı bir açıklama yaptı…

Hükümetin aldığı bu kararın 2019 yılı satışlarına olumlu etki yapacağını belirten Şahsuvaroğlu, “Bu düzenlemeyle birlikte bu yılki beklentide yüzde 5-10 aralığında bir ivmelenme meydana getirmesini bekliyoruz” dedi.

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu’nun yazılı açıklaması şöyle:

Hurda indiriminin revize edilmesi ile ilgili Torba Kanun ve hurda uygulaması tebliği yayımlandı. Hurda indiriminde terkin edilecek üst limit rakamı 10 bin TL’den 15 bin TL’ye çıkarılmış oldu. Daha önce 3-8-10 bin TL olarak yürürlüğe giren hurda araç indirim tutarının 12-15 bin TL olarak güncellenmesini büyük memnuniyetle karşılıyoruz. Hükümetimizin sektörümüze olumlu yaklaşımının bir devamı olarak gördüğümüz bu yasanın 2019 yılında otomobil satışlarına katkı yapacağını düşünüyorum. Bu düzenleme ile birlikte bu yıl ki beklentide yüzde 5-10 aralığında bir ivmelenme meydana getirmesini bekliyoruz. Ayrıca, yüksek faiz sarmalındaki tüketicilerimizin faiz yüküne de bu şekilde bir fayda sağlanmış olacaktır.

Fırsatlar kaçırılmamalı

Bu yılın ilk 5 ayında bir önceki yıla göre % 50 daralma yaşamış olan otomotiv sektörü bu desteklere çok ihtiyaç duymakta. Özellikle mayıs ayında hurda teşviki indiriminin güncellenmesiyle ilgili teklifin tüketicide oluşturduğu beklentiye bağlı kayıp da haziran ayında bir nebze olsa kapanabilir. Hurda teşvikine ek olarak 30 Haziran tarihinde sona erecek ÖTV indirimi, markaların yaptığı kampanyalar önemli bir fırsat. Tüketiciler bu son fırsatları kaçırmasın.

‘Yeni destekler bekliyoruz’

Ekonomimizin lokomotif sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi tüm sektör oyuncularının arzu ettiği bir destekti. Bu durum ise sektörümüzü temsil eden tüm derneklerimizin gösterdiği yoğun çabaların hükümetimiz nezdinde karşılık bulmasıdır. Sektörümüz ihracatı ve istihdamı ile son derece kritik bir öneme sahip, amacımız sektör oyuncularının ayakta kalarak bu dönemi atlatabilmeleri. Önümüzdeki dönemde yeni desteklerin olması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnanıyoruz ki yılın ilerleyen dönemlerinde yeni destekler ile satışlar artacak ve yıl beklentilerin üzerinde bir rakam ile kapanacaktır.

Sıfır araç almak isteyenler haziran ayını değerlendirmeli

Hurda indiriminin güncellenmesi ile birlikte oluşacak fiyat yansımaları tüketiciler lehine olumlu havanın devam etmesi anlamına geliyor. Bu durum yeni araç almak isteyenler için de önemli bir fırsat olacaktır. Buna bir de markaların düzenlediği kampanyalar eklenince avantajlar katlanacaktır.

Sektörümüzün taleplerini dinleyen ve desteklerini esirgemeyen başta Hazine ve Maliye Bakanımız Dr. Berat Albayrak’a, Bakan Yardımcılarımıza ve Gelir İdaresi Başkanlığımızın tüm Bürokratlarına sektörümüz adına bu çok değerli destek için teşekkür ediyoruz.

ÖTV
İNDİRİMİ
FİYAT
(ARACIN FATURA BEDELİ, VERGİLER HARİÇ)
Eski
Hurda İndirimi
Yeni
Hurda İndirimi
45% Matrahı 70.000 TL’yi aşmayanlar için 10.000 TL. 15.000 TL.
50% Matrahı 70.000 TL’yi aşıp, 120.000 TL’yi aşmayanlar için 8.000 TL. 12.000 TL.
60% Matrahı 120.000 TL’yi aşanlar için 3.000 TL. 0
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ