Otomobil Haber


Prometeon Türkiye 2020’de pazarın üzerinde büyüdü!

Prometeon Türkiye, 2020 yılını yüzde 35 büyümeyle tamamladı. Son 3 yılda 150 milyon dolarlık yatırım kararı aldıklarını belirten Prometeon CEO’su Dolgetta, “115 milyon dolarlık kısmını yaptık, 40 milyon dolar daha yatırım yapacağız” dedi

Prometeon Türkiye 2020’de pazarın üzerinde büyüdü!

Prometeon, geçen yıl değerlendirmesi ve 2021 öngörülerini paylaştığı toplantıyı online olarak gerçekleştirdi. Toplantıdan konuşan Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya Bölgesi CEO’su Antonio Dolgetta Türkiye’nin Prometeon için önemine vurgu yaparak, önemli açıklamalarda bulundu.

Dolgetta, “2020 çok zor bir yıl oldu. Prometeon olarak iki öncelikli hedefimiz vardı. Biri çalışanlarımızı korumaktı. İkincisi; öte yandan stratejik bir sektör olduğumuz için tedariğe devam etmekti.” dedi.

2021 yılı başından bu yana Türkiye’de olduğunu belirten Dolgetta, “Türkiye’den önce Mısır’daki fabrikanın ve pazarın CEO’luğunu yapıyordum. Öncesinde ise İtalya’daydım. Şu anda ailemle birlikte Türkiye’deyim ve burada olmaktan çok mutluyum.” diye konuştu.

Prometeon grubundan bahsetmek istediğini belirten Antonio Dolgetta, “Öncelikle belirtmek istediğim nokta olarak şunu söylemem gerekiyor; 2020 çok zor bir yıldı. Pandemi dolayısıyla çalışanlarımızı korumak zorundaydık.

Öncelikli iki hedef belirledik; biri çalışanlarımızı korumaktı, diğeri stratejik bir sektörde olduğumuz için tedariğe devam etmekti. Bunları başardık. Bölgede 3 bin, Türkiye’de ise 2 bin çalışanımız var. Sağlık konusunda hiçbir taviz vermedik ve çalışanlarımızı, önlemlerimizle korumayı başardık.” dedi.

4 fabrikanın 2’si Türkiye’de

Globalde 4 adet fabrikalarının bulunduğunu ifade eden Dolgetta, şunları söyledi: “Biri İtalya, diğeri Brezilya ve 2’si Türkiye’de olmak üzere 4 adet fabrikamız var. Brezilya, İtalya ve Türkiye’de bir de Ar-Ge merkezimiz var. Globalde 1 milyar dolar civarı ciromuz var. Birden çok markamız var ama en fazla bilineni Pirelli. 40’ı aşkın milletten 7 bini aşkın çalışanımız var. Türkiye’de 2 bin çalışan, dolaylı olarak da 10 bin kişiye istihdam yaratıyoruz. Bölgenin idare merkezi Türkiye… Türkiye’den 75 ülkeyi yönetiyoruz. Bütün grupta üretimin yarısı, cironun üçte biri buradan geliyor. Türkiye’de satılan 4 lastikten birini biz satıyoruz”

Türkiye’den Milano’ya yönetici transferi

Türkiye’nin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya Bölgesi CEO’su Antonio Dolgetta şöyle devam etti: “Milano’daki global merkeze gelen pek çok Türk var. İdare burada, birçok fonksiyonumuz burada. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Son 3 yılda 150 milyon dolar yatırım planı yaptık. Bunun 115 milyon dolarlık kısmını yaptık. 40 milyon dolarlık yatırım daha yapacağız. Buraya önem verdiğimizi her anlamda gösteriyoruz. Son 50-60 yıldır gösteriyoruz.”

‘Pazarın üzerinde büyüdük’

Toplantıda konuşan Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya Bölgesi CCO’su Gökçe Şenocak, ise, Prometeon için 2020’de tüm pazarlarda en iyisinin Türkiye pazarı olduğunu söyledi.

Şenocak, şöyle devam etti: “Biz Türkiye’de her sene pazar payımızı artırmaya devam ediyoruz. Pazar yüzde 19 büyürken, biz yüzde 25 büyüdük. Tek markada pazar liderliğini yakaladık. Çok önemli bir konuma geldik. Biz Pirelli’yle tak markada 4 puanın üzerinde farkla pazar lideriyiz. Bütün markalarda pazar lideri olmak istiyoruz. İnşaat sektöründe olduğu gibi Ön Ask’ta da pazar lideriyiz. Orası emniyet aksı, güven aksı olarak geçer. Yüzde 30’un üzerinde bir pazar payını ele geçirdik Ön Ask’ta.”

Toplantıda verilen bilgilere göre 2021 yılında pazarın geçen yılla benzer gideceği, yüzde 5 eksi artı olabileceği ifade edildi.

Ayrıca; elektrikli araçlara yönelik, daha az enerji harcayan lastiklere yönelik çalışmalar yapıldığı, geleceğin araçları için geleceğin lastiklerini de ürettikleri belirtildi…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ