Otomobil Haber


Peugeot’nun 70 yıllık Station Wagon geleneği Yeni 308 SW’yle devam ediyor

PEUGEOT, geçtiğimiz günlerde özgün bir silüete sahip yeni PEUGEOT 308 SW modelini tanıttı. Tasarımı, kendine has tarzı ve teknolojisiyle büyük beğeni toplayan yeni PEUGEOT 308 SW, station wagon segmentinde kullanıcıların beklentilerini her yönüyle karşılayan, son derece verimli ve modern bir otomobil olmasıyla dikkatleri çekti. Ancak, yeni PEUGEOT 308 SW’nin marka tarihi içerisinde önemli bir rolü daha var. Yeni PEUGEOT 308 SW aynı zamanda markanın 70 yılı aşkın köklü station wagon geleneğinin en genç temsilcisi olmasıyla da öne çıkıyor. 1949 yılında tanıtılan ve markanın ilk station wagon otomobili olma özelliğini taşıyan PEUGEOT 203 SW’den günümüze, PEUGEOT markası station wagon sınıfında güçlü modelleri kullanıcılarla buluşturmaya devam ediyor.

Peugeot’nun 70 yıllık Station Wagon geleneği Yeni 308 SW’yle devam ediyor

Günümüzde station wagon otomobiller gösterişli tasarımları, daha güçlü ve daha iddialı yapılarıyla binek otomobillerden geri kalmıyor. Üstelik uzun silüetleriyle oldukça büyük bagaj alanı sunan station wagon otomobiller bu açıdan bir sedan veya hatcback otomobile kıyasla çeşitli avantajlar da sağlıyor. Dünyanın en büyük otomotiv markalarından PEUGEOT ise station wagon geleneğini geçtiğimiz günlerde tanıttığı ve tasarımıyla oldukça ilgi çeken yeni 308 SW ile sürdürüyor. PEUGEOT’nun köklü station wagon tarihi günümüzden 70 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Geçmişten günümüzde PEUGEOT’nun station wagon geleneği

Markanın ilk station wagon otomobili, PEUGEOT 203 SW’nin tanıtıldığı 1949 yılına dayanıyor. O yıllarda station wagon segmenti henüz emekleme aşamasındaydı. Kimse bu tür bir otomobil için gerçekten bir müşteri kitlesinin olup olmadığını bilmiyordu. Ancak PEUGEOT umutluydu ve bu sınıfın gelecek vaat ettiğini biliyordu. O kadar emindi ki, henüz 1956 yılında PEUGEOT 403 SW’nin aile tipi ve ticari olmak üzere iki farklı versiyonunu satışa sundu. Bu modellere olan ilgiden memnun kalan PEUGEOT, böylece seçenekleri geliştirmeye karar verdi. 403 SW yerini 1962 yılında PEUGEOT 404 SW modeline bıraktı. PEUGEOT 203 SW’nin yerini ise 1965 yılında tanıtılan 204 SW modeli aldı.

Zamanla markanın station wagon tarihinde yeni bölümler de açıldı. 1970’lerde PEUGEOT 304 SW ve 504 SW, 1980’lerde PEUGEOT 305 SW, 505 SW ve 405 SW, 1990’larda PEUGEOT 306 SW ve 406 SW olmak üzere markanın station wagon geleneği sürmeye devam etti. Milenyum ile otomobil dünyası büyük bir değişim yaşadı. 2000’li yılların başında, PEUGEOT station wagon seçeneklerine yenilerini ekledi. Bir yanda station wagon otomobil kavramını küçük sınıfta sunan 206 SW ve diğer yanda ise kompakt van segmentine özgü işlevsellik çözümlerini kompakt station wagon dünyasına taşıyan PEUGEOT 307 SW olmak üzere yeni modeller station wagon dünyasına yeni standartlar getirdi.

PEUGEOT’nun station wagon geleneği; PEUGEOT 308 ve PEUGEOT 407’nin station wagon versiyonları ile birinci ve ikinci nesil PEUGEOT 508 modelleriyle devam ediyor. Tüm bu modellerle, hemen hemen herkesin hafızasına bir PEUGEOT station wagon imajı kazınmış durumda.

Yeni PEUGEOT 308 SW ile yeni bir dönem başlıyor

PEUGEOT, köklü station wagon geleneğini geçtiğimiz günlerde görücüye çıkardığı yeni PEUGEOT 308 SW ile sürdürüyor. Platform ve mimari olarak dayandığı 308 Hatchback gibi bu model de kendi segmentindeki en baştan çıkarıcı araçlardan biri olmasıyla dikkatleri çekiyor. Yeni PEUGEOT 308 SW’nin 608 litre bagaj hacmi arka koltukların katlanmasıyla 1.634 litreye kadar ulaşırken, yanlardaki kumandalar ile doğrudan bagajdan katlanan üç parça arka koltuklarıyla aynı zamanda son derece pratik bir yapı sunuyor. Yeni PEUGEOT 308 SW’nin dingil mesafesi, hatchback modele göre 55 mm uzatıldı. Bu boyut değişikliği, arka koltuk yolcularına daha fazla alan sağlarken, aynı zamanda araca yolda daha olgun ve daha oturaklı bir görünüm de kazandırıyor.

Yeni PEUGEOT 308, 10 inçlik 3 boyutlu dijital bir gösterge paneli ve yeni PEUGEOT i-Connect® Advanced ile yenilikçi 10 inçlik yüksek çözünürlüklü merkezi dokunmatik ekran ile yollara çıkıyor. Tamamen konfigüre edilebilir i-toggle butonlar geleneksel fiziksel kumandaların yerini alıyor. PEUGEOT i-Cockpit®‘in bir diğer ayrılmaz parçası olan kompakt direksiyon simidi, sürücünün gerçekten otomobille bütünleşmesini sağlıyor. 180 HP ve 225 HP’lik iki adet şarj edilebilir hibrit de dahil olmak üzere farklı motor seçenekleri ile satışa sunulacak olan Yeni PEUGEOT 308 SW önümüzdeki yılın başlarında yollara çıkmaya başlayacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  308 sw kasası gerçekten güzel olmuş ben baya beğendim tasarımını özelliklerini

 2. Anonim dedi ki:

  Tasarımına gerçekten bayıldığım bir araç çok beğeniyorum peugeotun tasarımlarını

 3. Anonim dedi ki:

  gerçekten çok iyi bir araç çok geniş konforlu ve fiyat olarakta gayet uygun

 4. Anonim dedi ki:

  teknik özellikleri baya iyi donanımsal olarakta özellikleri de aynı şekilde iyi güzel işçilik var

 5. Anonim dedi ki:

  308 yenilenen tasarımıyla büyük ilgi görecektir bence piyasada

 6. Anonim dedi ki:

  308 sw kasa gerçekten çok kaliteli bir model geçmişi var özellikle genel olarak durumu bence iyi

 7. Anonim dedi ki:

  tasarımını ve genel özellikleri hoşuma gitti bakalım ülkemize ne zaman gelecek

 8. Anonim dedi ki:

  tasarımını ve genel özellikleri hoşuma gitti bakalım ülkemize ne zaman gelecek merakla bekliyorum çünkü biraz ön yargılı bir milletiz sw kasa araçlar iiçin ama bu başka bir şey gerçekten

 9. Anonim dedi ki:

  Peugeot’un tasarım geleneğine gerçekten bayılıyorum bu konuda çok iyiler

 10. Anonim dedi ki:

  Tasarım çizgisini gerçekten çok geliştirdi peugeot takdir etmek lazım

 11. Anonim dedi ki:

  sw kasaya çok önyargılı yaklaşıyor bazı insanlar ama peugeot çok güzel bir işçilik çıkarmış ve sonuç gerçekten güzel

 12. Anonim dedi ki:

  genel olarak çok güzel bir araç yıllara göre tasarım olarak şekillenmesi de ayrı güzel bir şey

 13. Anonim dedi ki:

  308 çok güzel bir araba ben baya seviyorum bu yeni kasasıda gayet güzel olmuş bence

 14. Anonim dedi ki:

  Tasarım çizgisini gerçekten çok beğeniyorum peugeotun oldukça iyiler bu konuda

 15. Anonim dedi ki:

  Peugeot 70 yıldır aynı kaliteli tasarım ile büyülemeye devam ediyor

 16. Anonim dedi ki:

  yıllar geçsede kalitesinden ödün vermemiş peugeot artı olarak üstüne katmış yani ben çok beğendim 308 sw modelini

 17. Anonim dedi ki:

  en kısa zamanda ülkemize gelmesini bekliyorum çok beğendim açıkcası 308i

 18. Anonim dedi ki:

  Fransızların bu tasarım çizgisini gerçekten çok beğeniyorum 308 sw en büyük örnekleri

  1. Anonim dedi ki:

   gerçekten güzel tasarımlar çıkarıyor peugeot 308 serisinde ise kendilerini aşırı derecede geliştirmişler

 19. Anonim dedi ki:

  geçmişten günümüze tasarım konusunda peugeot hep iyi işler yapmış gerçekten ben baya beğendim

 20. Anonim dedi ki:

  Bu tarz tasarım işlerinde peugeot gerçekten harika işler başarıyor takdir ediyorum

BİR YORUM YAZ