Otomobil Haber


Otomotivcilerin hedefi ‘Yerlileşme’, ‘Elektrikli’ ve ‘Otonom’ teknolojiler

OSD ve TAYSAD, Türk otomotiv sanayiinin geleceğini şekillendirmek üzere vizyon toplantısı düzenledi!

Otomotivcilerin hedefi ‘Yerlileşme’, ‘Elektrikli’ ve ‘Otonom’ teknolojiler

Otomotivcilerin hedefi ‘Yerlileşme’, ‘Elektrikli’ ve ‘Otonom’ teknolojiler

Türk otomotiv sanayiinin iki önemli kurumu OSD ve TAYSAD, geleceği şekillendirmek üzere vizyon toplantısı düzenledi.

Toplantının gündemi; ‘Yerlileşme, elektrikli ve otonom araçlar’…

Ülkemiz imalat sanayiinin lokomotifi konumunda olan otomotiv sanayiinin paydaşları, küresel arenada otomotiv sektöründe yaşanan hızlı değişime paralel bir yol haritası çıkarmak için bir araya geldi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) koordinasyonunda; otomotiv ana ve tedarik sanayi firmalarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, araçlardaki elektronik ve yazılım ağırlığının gittikçe artacağına dikkat çekildi. Bu gelişime hazırlıklı olmanın gerektiğinin vurgulandığı etkinlikte, Türkiye’deki tedarik sanayinin artık yeni alanlarda yetkinlik kazanmasının zorunlu olduğu aktarıldı.

Toplantıda konuşan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Yerlileştirmeyi bir numaralı madde olarak önümüze koymalıyız. Üretim burada olmalı ki maliyet avantajımız ve esnekliğimiz ile tüm olası değişikliklere anında cevap verebilelim” dedi.

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca da, Türk otomotiv sektörünün bugün geldiği noktanın son derece önemli olduğunu belirtti. Bu noktayı daha ileri taşımak adına otomotiv sektörünün bir bütün olarak nereye gideceğinin iyi anlaşılması gerektiğini aktaran Kanca, otomotiv sektörünün içinde bulunduğu dönemi “Bir değişimin arifesindeyiz” diyerek tanımladı.

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı ise yaşayabilmek için Türk tedarik sanayinin mutlaka yeni teknolojilere sahip olması gerektiğini belirterek, “Ya elektrikli ve otonom araçlarla ilgili yeni teknolojilere hakim şirketlerle teknik işbirliği veya ortaklık yapmalıyız ya da uzun zaman gerekiyor olsa da Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yaparak kendi teknolojilerimizi oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ