Otomobil Haber

Otomotiv üretiminde sıkıntı kapıda! | Sıfır otomobil alacaklar acele etsin!

Elektronik parça üreticileri Çin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikalardaki üretim sorunları konusunda uyardı

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

Tüm dünyada hızına yetişilemeyen gelişmiş elektronik teknolojileri her geçen gün artan talepleri karşılamakta zorlanıyor.

Özellikle pandemi döneminde eve kapanan insanlar elektroniğe talebi daha da artırdı.

Oyun bilgisayarı, diz üstü bilgisayarlar ve daha bir çok ürün satışlara yetişemedi.

Tabi elektronikte otomotivde rekabete katılınca birçok yerde bu teknoloji kullanılmaya başlandı.

Çarpışma önleme sistemleri, şerit takip sistemleri. 360 derece kamera. WiFi bağlantıları gibi sayabileceğimiz birçok elektronik ürün araçlarda kullanılmaya başlandı.

Pandemi döneminde otomotiv üreticileri fazla satış olmayacağını düşünerek siparişleri azalınca, elektronik üreticileri ev ve ofis içinde kullanılan ürünlere daha fazla sipariş aldılar.

Düşünülenin aksine pandemi döneminde otomotivde de talep artınca bu sefer elektronikte tedarik sıkıntısı baş gösterdi. Bu da imalata yansıdı.

Küçük parçaların eksikliği dünya çapındaki otomobil fabrikalarını bozuyor

Otomotiv üreticileri ihtiyaç duydukları yarı iletkenleri satın alamıyor, çünkü ev elektroniği tüm kaynağı alıyor.

Elektronik parça üreticileri Çin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikalardaki üretim sorunları konusunda uyardı.

Pandemi vurduğunda otomobil üreticileri kargaşaya hazırlandı. Tedarik zincirinin aksamasını ve satışların düşmesini bekliyorlardı. Ancak bir yıl sonra en büyük sorunlarından birinin PlayStation’lar olacağını asla düşünmediler.

İç mekanda sıkışmış bir dünyanın oyun sistemleri, kişisel bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlara olan güçlü talebi, dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticilerini benzin veya çelik kadar mobilite için gerekli hale gelen çipler için mücadele etmeye zorladı.

Neredeyse hiçbir otomobil üreticisi bundan kaçınmadı. Toyota Motor, Çin’deki üretim hatlarını kapattı. Fiat Chrysler Automobiles, Ontario ve Meksika’daki fabrikalarındaki üretimi geçici olarak durdurdu. Volkswagen, Çin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikalardaki üretim sorunları konusunda uyarıda bulundu. Ford Motor geçen hafta yaptığı açıklamada, kıtlık nedeniyle bir Louisville, Ky. Fabrikasında bir hafta boyunca boşta kaldığını söyledi.

Covid-19 , otomobil üreticileri satışların düşmesi beklentisiyle çip siparişlerini kesti. Aynı zamanda, yarı iletken üreticileri dizüstü bilgisayarlar, web kameraları, tabletler ve 5G akıllı telefonlar gibi ürünlerde kullanılan yongaların artan siparişlerini karşılamak için üretim hatlarını kaydırdılar.

İşletmeler ayrıca çevrimiçi toplantıları ve evden çalışan çalışanları idare etmek için dijital altyapılarını geliştirirken, telekomünikasyon şirketleri geniş bant altyapısına yatırım yaparak yarı iletkenlere olan talebi daha da artırdı.

Tedarik sorunu 2021 yılı boyunca sürecek gibi görünüyor!

Ardından otomobil satışları 2020’nin sonunda beklenenden daha hızlı bir şekilde geri sıçradı ve herkesi hazırlıksız yakaladı. Ortaya çıkan elektronik eksikliğinin 2021 yılında da sürmesi bekleniyor, çünkü yarı iletken üreticilerinin üretimi yeniden hizalaması altı ila dokuz ay sürebilir.

Ülkemizde de üretim yapan bir çok marka tedarik sıkıntısı yüzünden imalatına ara vermeyi planlıyor.

Benden söylemesi; araç alma planınız varsa acele edin!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Teşekkürler

BİR YORUM YAZ