Otomobil Haber


Otomotiv sektöründe birleşme ve ittifak haberleri artacak!

Otomotiv sektörünün duayen isimlerinden İbrahim Aybar, 2021’den itibaren birleşme ve ittifak haberlerinin artacağını yazdı…

Otomotiv sektöründe birleşme ve ittifak haberleri artacak!

Elektrikli ve otonom sürüş yatırımlarında ülkelerarası rekabet kızışıyor

Merhabalar,

Tesla’yı izleyen okurlarım bilirler, 2020 biterken yılda 500 bin elektrikli otomobil satıp değeri 800 milyar doları aşan, açık ara dünyanın en değerli otomotiv markasından bahsediyoruz. Her biri yılda 10 milyon adeti bulan sayıda motorlu taşıt satabilen 100 yılın otomotiv markaları bile bu değerin yarısına dahi ulaşamadılar henüz.

Köklü otomotiv markalarının bulunduğu devletler, Tesla‘nın bu olağanüstü başarısı karşısında kendi markalarının rekabette geri kalmaması , hatta yok olmaması için önemli destek programlarını devreye almaya başladılar.

Almanya’dan çevreci ve otonom teknolojilere dev teşvik

Örneğin Almanya, ülkenin otomotiv markaları ve yan sanayii kuruluşlarına yönelik olarak  2 milyar Euro (2,4 milyar dolar) tutarında yeni bir teşvik programını bu yıl devreye alıyor. Bu paket, otomotiv sanayiinin daha çevreci motorlar ve otonom araç teknolojilerinin geliştirilmesinde kullanılacak.

Alman Ekonomi Bakanlığı, teşvik programını 2024 yılına kadar sürdürecek. Teşvik programı içinde tedarik zincirinin dijitalleşmesi, ar-ge çalışmalarının desteklenmesi, üretim verilerinin paylaşılarak kullanılması ve çalışanların eğitimi gibi alt başlıklar var.

Almanya Hükümeti, üretim tesislerini daha çevreci hale getirmek üzere yatırım yapacak büyük işletmelere bu yatırımlar için %60 oranında destek verecek. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için bu destek miktarı yatırımların %80’ini bulacak.

Özellikle elektrikli ulaşım alanında yeni ürünlerin ortaya çıkması üretim hatlarında büyük maliyetler gerektiriyor. O nedenle bu destek programının yeni gelişmeleri hızlandıracağını söyleyebiliriz.

Birçok birleşme ve ittifak haberleri duyabiliriz!

Gerçekten de Tesla‘nın ulaştığı başarı, geleneksel otomotiv markalarını planladıklarından çok daha hızlı ve esnek üretim modellerine geçmeye zorluyor. Daha çok birleşmeyi ve yeni ittifakları ortaya çıkarıyor. İşte Stellantis bunun son örneği. FCA ve PSA grupları geçen hafta birleşmelerini tamamladılar ve Stellantis adıyla dünyanın 4. büyük otomotiv grubunu oluşturdular.

Özellikle içinde bulunduğumuz 2021 yılından itibaren otomotiv markalarının dijital teknoloji markalarını da içine alan bir çok birleşme veya ittifak haberlerini duyacağınızdan emin olun.

Pandemiden uzak, sağlıklı günler dileklerimle…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ