Otomobil Haber

Otomobil dolandırıcılığı yöntemleri

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

Otomobil dolandırıcılığı yöntemleri

Otomobil dolandırıcılığı, insanların zaaflarından, güzel ve temiz bir araba sahibi olma arzularından ve en çok da tedbirsiz davranma eğilimden faydalanıyor. Otomotiv sektöründe özellikle de satış, müşteri ilişkileri alanında çalışanların çok sık duyduğu ikinci el araba alırken dolandırılma hikayeleri, aslında birbirine çok benziyor. “Bu kadar benzer örnekler varken, planlar çok basitken insanlar nasıl kanıyor” diye düşünebilirsiniz, ama oluyor…

Sadece alıcının değil satıcının da risk altında olduğu ikinci el araç alım satımlarında çok yaşanan örneklerden biri parayı sizin hesabınıza yatıran kişiden başkasına araç satışı yapmayı kabul etmeyin. Parayı yatıran kişi ile satış evrakında yazan isim soyadın aynı olmasını önemseyin. Daha sonra “Paramı verdim, aracı almadım” diye size dava açılabilir. Hem paranız, hem de aracınız elinizden gidebilir.

Nakit para almayı kabul etmeyin

Diğer bir örnekte de yine çok güvenilir görünümlü, çok şık, çok beyefendi bir alıcı aracınıza talip oluyor. Size detaylı sorular sorarak, aracı inceleyerek, ekspertiz yaptırarak güven veriyor. Aracı almaya gelince ben parayı nakit getireyim diyor. Burada da sahte para dolandırıcılığı örnekleri yaşanabiliyor. Bu nedenle parayı mutlaka banka hesabına isteyin.

Bazen de alıcı, satıcı ile anlaştıktan sonra satıcı çok mantıklı bir gerekçe ile parayı banka hesabına değil de nakit olarak istediğini söylüyor. “Noter önünde bana parayı nakit olarak verirsin” diyor,

Örneğin;

Noter satışının gerçekleşeceği gün alıcıyı takip eden çete üyeleri, parayı bankadan çektikten sonra ya da evinden elinde çantayla çıktığı sırada parayı çalabiliyor. Bu nedenle araba alırken de parayı banka hesabına yatırın. Elden para vermeyi kabul etmeyin.

Parayı hesapta görmeden satış yapmayın

Noter önünde de benzer dolandırıcılık olayları yaşanabiliyor. Akla mantıksız gelse de çok sık yaşanan olaylardan biri şöyle: Alıcı satıcının banka hesabına parayı yatırırken “Sistemde sorun var, deniyorum olmuyor, aktardım ama birazdan geçer hesaba” gibi bahaneler sunuyor. Gerçek de olabilecek bu durum, bazen ikinci elde dolandırıcılığının bahanesi olabiliyor. Satıcı da noterin aceleyle önüne koyduğu evrakı imzalayıveriyor. Alıcı bir biçimde arabayı alıp gidiyor. Parayı hesabınızda görmeden imzayı atmayın. Ne olursa olsun kendinizi baskı altında hissetmeyin, inatla bekleyin. Gerekirse satışı iptal edin. Zaten bir dolandırıcılık durumu söz konusuysa alıcı sertleşmeye, normalde sergilediği kibarlıktan uzaklaşarak kendini yani maskenin arkasını göstermeye başlayacaktır.

Araba göstermeye ve notere yalnız gitmeyin

Çok sık yaşanan olaylardan biri; alıcı olarak notere gelen ya da aracı görmeye gelen kişi ve kişilerin aracı denemek istemesi ve aracı alıp kaçmasıdır. Çok güvenilir görünen alıcı, sizi adeta hipnoz ederek, “Arabayı al, gez, bak tabi ki” demenizi sağlar. Ardından kaybolur, çete üyeleri, aracı bir otoparkta hızlıca parçalayarak amacına ulaşır. Bu durumu önlemek için de araç satımına mutlaka iki kişi gidin. Biriniz, aracı denemek isteyen alıcının yanına oturun.

Sonuç olarak en güvenli alış veriş; tanıdık, yeri yurdu belli bir otomotiv firmasına giderek ya aracınızı konsinye bırakın yada satış için yardım isteyin…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ