Otomobil Haber

Otokar Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracını üretti

Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep IIe’yi tanıttı

Otokar Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracını üretti

Otokar Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracını üretti

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, savunma sanayiindeki iddiasını Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı ile taçlandırdı.

Yıllık ihracatı 211 milyon dolara ulaşan Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep IIe‘yi Sakarya’daki fabrikasında düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı.

Adapazarı’ndaki üretim tesislerinde düzenlenen toplantıda konuşan Otokar Genel Müdürü Serhat Görgüç, “Türkiye’nin tek milli kara sistemleri üreticisi olan Otokar da bu alanda ürettiği araç ve teknolojiyle ülkeye sağladığı katma değeri artırıyor” dedi.

Akrep IIe’nin kendilerine elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanması konusunda bilgi ve tecrübe kazandırdığını söyleyen Görgüç, “Bu aynı zamanda Türkiye’nin askeri tip elektrikli hibrit ve otonom araçlar konusunda ilk adımları olacak” diye konuştu.

10 yılda 1 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımı

Dünya pazarlarında aranan zırhlı araç üreticisi olmayı hedefleyen Otokar, 10 yılda, 1 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımı yaptı. Bu çalışmalar kapsamında henüz prototip aşamasında olan tamamen elektrikli, menzili 250 kilometre olan zırhlı aracı Akrep IIe’yi üretti. Araç, elektrikli olduğu için benzerlerine göre daha hafif ama hızlı olma özelliği taşıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ