Otomobil Haber


Opel ergonomik koltuklarıyla fark yaratıyor

Opel, sürücülerin konforunu artırmak amacıyla AGR sertifikalı ergonomik koltuklara yatırım yapmaya devam ediyor

Opel ergonomik koltuklarıyla fark yaratıyor

Opel ergonomik koltuklarıyla fark yaratıyor

Opel, sürücülerin konforunu artırmak için ergonomik koltuklara yatırım yapıyor… Opel, trafikte uzun süre sabit oturmak zorunluluğu nedeniyle sırt ve bel ağrısı riski ile karşı karşıya kalan sürücülere sunduğu AGR sertifikalı ergonomik koltukları ile öne çıkıyor.

Birçok modelinde AGR sertifikalı ergonomik koltuk kullanmaya başlayan Opel, ergonomik koltuklu otomobillerin toplam satış içindeki payının yüzde 23 olduğunu açıkladı.

Alman otomobil üreticisi, kendi bünyesinde geliştirdiği ergonomik koltukları Insignia, Grandland X ve Crossland X modellerinin en üst donanım seviyelerinde standart, Astra ve Mokka X modellerinde ise opsiyonel olarak sunuyor.

Konuyla ilgili yapılan toplantıda konuşan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “120 yıla yaklaşan otomobil mühendislik birikimimizin önemli yansımalarından AGR sertifikalı koltuklarımızı müşterilerimize mümkün olan en düşük maliyetler ile ulaştırıyoruz. Groupe PSA bünyesindeki tüm markalar için koltuk geliştirme görevinin Opel markamıza emanet edilmesi de bu konudaki birikimimizin en önemli ispatı” dedi.

Opel yetkililerin açıkladığı verilere göre koltuklar bir otomobilin üretim maliyetlerinin yüzde 6-12’sini oluşturuyor. Tamamen yeni bir koltuk geliştirmenin ise maliyeti 40-70 milyon euro olarak açıklandı. Opel’in mühendislik birikimi sayesinde bu maliyetleri düşük seviyelere çekmeyi başarıyor.

‘Doğru koltuk, doğru oturma pozisyonu’

Yapılan basın toplantısında konuşan Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Metin Küçükkaya da, doğru koltuk kadar doğru oturma pozisyonun da önemli olduğunun altını çizdi. Genellikle doğru bilinen yanlış olarak 90 derece dik oturmanın doğru olduğunun düşünüldüğünü ancak kaslara gelen yükün en aza indirilmesi için en doğru açının yaklaşık 110 derece olduğunu belirtti.

Almanların kalça genişliği 40 mm arttı

Opel Türkiye Medya Koordinatörü Cihan Sarıkaya ise, Opel’in otomobillerinde kullandığı koltukların tarihçesini ve AGR koltukların önemini anlattı.

Koltuk geliştirmenin güçlüklerinden de bahseden Sarıkaya, “Örneğin Almanya’da kalça genişliği 9 yılda 40 milimetre genişledi. Bunları da gözönüne alarak sürekli geliştirmeler yapıyoruz” diye konuştu.

 

AGR nedir?

Aktion Gesunder Rücken – Ya da Sağlıklı Sırtlar Kampanyası, 1995 yılında sırt ağrılarına karşı mücadele etmek için Almanya’da tam bağımsız bir kuruluş olarak kuruldu. Sırt ağrılarının çeşitli nedenleri olduğu için ortopedisyenler, psikologlar, diyetisyenler gibi farklı disiplinlerden gelen 33 kuruluşu bünyesinde bulunduruyor ve yaklaşık 150 bin uzmanı bir araya getiriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ