Otomobil Haber

Önden Çekişli Arabanın Avantajları

Önden çekişli arabanın avantajları çoğumuzu yakından ilgilendirir. Zira piyasadaki araçların pek çoğu önden çekişli olarak üretilir.

Önden Çekişli Arabanın Avantajları

Önden çekişli arabanın avantajları oldukça fazladır. Bu sebeple üreticilerin çoğu önden çekişli araç üretmeyi tercih eder. Söz konusu sistemin avantajlarına geçmeden öncesi ise bu sistemin ne olduğuna dair bilgi vermek gerekir. Böylece önden çekişli araçların avantajları daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Önden Çekişli Araba Nedir?

Önden çekişli araba nedir sorusunun cevabı, basitçe ilerlemeyi ön tekerlekler ile sağlayan arabadır. Konuyu açmak gerekirse; önden çekişli arabaların motorlarında üretilen güç ön tekerleklere iletilir. Bu araçlarda motor düzeneğinin sadece ön kısımda yer alan akslar ile bağlantısı vardır. Motorda üretilen güç ilk önce şanzımana aktarılır. Daha sonra şanzıman düzeneği içerisinde bulunan diferansiyele iletilir. En sonunda da aks aracılığıyla oluşan hareket tekerleklere gönderilir. Önden çekişli araçlarda önemli bir detay var. Bu araçlarda motor enlemesine olacak şekilde konumlandırılır.

Önden Çekişli Arabanın Avantajları Nelerdir?

Önden çekişli arabanın avantajları nelerdir sorusuna verilen cevaplardan ilki maliyet konusudur. Önden çekişli araçlar, arkadan itişli araçlara göre daha düşük maliyetlere üretilir. Bu durumda, önden çekişli arabalarda daha az parça kullanılması önemli rol oynar. Ayrıca, önden çekişli araçların tasarımları da daha basittir. Üretimdeki düşük maliyet satışa da yansır. Genel olarak önden çekişli araçların fiyatı arkadan itişli modellere göre daha düşüktür.

Araçlarda az parça kullanılması satış fiyatının yanı sıra bir avantajı daha beraberinde getirir. Bu avantaj aracın ağırlığıdır. Önden çekişli modeller arkadan itişli modellere göre daha hafiftir. Hafif araçlar da daha az yakıt tüketir. Bununla birlikte daha az parça, ileride sorun oluşturabilecek arıza maliyetlerinin de daha düşük olması anlamına geliyor.

Önden çekişli arabalar kötü hava şartlarında da daha avantajlıdır. Özellikle kış aylarında önden çekişli araçların değeri daha da ön plana çıkar. Bu araçlarda şanzıman ve aks sistemi ön tarafa daha yakındır. Dolayısıyla aracın ön kısmındaki ağırlık daha fazladır. Bu da olumsuz hava şartların kayma riskini daha düşük seviyelere çeker.

Önden Çekişli Araba Yanlar mı?

Özellikle genç sürücülerin merak ettiği bir konu, ‘Önden çekişli araba yanlar mı?‘ sorusudur. Önden çekişli araba ile yanlamak, bir diğer ifadeyle drift yapmak oldukça zordur. Zaten yanlamak hem sürücünün kendisi hem de diğer araçlardaki yolcular için oldukça tehlikeli bir eylem olduğundan, bunu da önden çekişli araçların avantajları arasına yazabiliriz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ