Otomobil Haber


Motor Sürücüleri İçin Altın Öneriler

Yamaha Riding Academy’nin tecrübeli eğitmenlerinden Metehan Yılmaz’dan yağmurlu havalarda güvenli sürüş için riskleri minimize eden detayları sürücüler için sıraladı.

Motor Sürücüleri İçin Altın Öneriler

Yağmurlu havalarda trafik yoğunlaşır ve şehir içinde dur kalk artar. Öncelikle yola çıkmadan önce yapılması gereken stop lambası, sinyal lambası gibi elektrik aksamlarının çalıştığından emin olmak.

Asfaltın en kaygan olduğu zaman, yağmurun ilk yağdığı andır. Ani hızlanmalardan, frenlemelerden ya da manevralardan kesinlikle kaçınmalısınız.

SU BİRİKİNTİLERİ ÇUKURLARI SAKLAR

Yolda oluşan su birikintileri, büyük çukurları saklayabilir. Bu yüzden trafiğe uygun temkinli bir hızla sürüşünüzü devam ettirmelisiniz. 

Yağmurlu havalarda görüşünüz kısıtlanacağından koyu renk vizör kullanımından kaçınmalısınız.

Görüşün kısıtlanması ve asfaltın kayganlaşması nedeniyle takip mesafenizi korumaya özen gösterin.

Motosikletiniz zincir aktarmalı ise yağışlı havalardan sonra mutlaka zincirinizin tekrar yağlandığından emin olun. Doğru ekipman ve güvenli sürüş ile sadece yağmurlu havalarda değil, tüm hava koşullarında güvende kalın. 

Sürüş esnasında hareketlerimizi kısıtlamayacak ve su geçirmeyecek sürüş kıyafetleri kullanmalıyız diyen Yamaha Riding Academy’nin eğitmeni Metehan Yılmaz  “kötü hava koşulu yoktur, yetersiz ekipman vardır” diyor. 

KIYAFETLER DE ÖNEMLİ

Metehan yılmaz “mutlaka kapalı kask tercih edilmeli. Kıyafetlerde hava daha karanlık olacağı için mutlaka reflektif materyaller bulunmalı. Mümkünse sürüş ekipmanları üstüne ayrıca yağmurluk giyilmeli. Spor ayakkabı gibi sürüşe uygun üretilmemiş ayakkabılar ıslak zeminde kayacağı için bilek korumalı bir motosiklet botunun tercih edilmesi gerekir. Hava sıcaklığının çok düştüğü bölgelerde termal içliklerin kullanılabilir. Hava soğuduğunda kask içinden gelen sıcak nefesimizden vizör buhar olur ve görüşü keser. Bu yüzden kaska uygun buğu önleyicilerin kullanımı oldukça önemli. Diz örtüsü elcik koruma gibi aksesuarlarla motosikletin ana hareket manevralarında aktif çalışan el ayak gibi organlarımızı ıslanmaktan korur. Havanın iyice soğuduğu zamanlar için motosiklete monte edilen elcik ısıtıcılar da ısımızı yükseltmeye yardımcı olur” şeklinde bilgi verdi. 

Motosiklete uygun uzun ön cam kullanımı sürüş esnasında rüzgarı önler. Ayrıca yanımızda elektronik eşya taşıyorsak arka çanta (top case) ya da yan çantaların (side case) içerisine cihazlarımızı koruyacak su geçirmez iç çanta aksesuarlarını kullanabiliriz. 

LASTİKLERE DİKKAT

Yağmurlu havlarda ve kaygan yollarda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur lastikler. Kabak diye tabir edilen üstünde hiç tırnak kalmamış lastikler, üstünde su kanallarının bulunmaması nedeniyle motosikletin yağmurda yol tutuşunu azaltır. Sürüşü tehlikeye atan en önemli sebeplerden biridir bu. Motosiklet kullanıcıları mutlaka mevsime uygun lastikleri tercih etmelidir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ