Otomobil Haber


MOTOR NEDEN YAĞ YAKAR?

Motor neden yağ yakar sorusunun cevabı için motor düzeneğinin nasıl çalıştığını anlamak gerekir ve burum araç için son derece tehlikeli durumlara yol açabilir.

MOTOR NEDEN YAĞ YAKAR?

Motor neden yağ yakar sorusu, bu tatsız olayı yaşayanların cevabını aradığı bir konudur. Öncelikle, motor düzeneğinin nasıl çalıştığına temas etmek gerekir. Araca hareket etmesi için güç kaynağı sağlayan motorun içerisinde pistonlar yer alır. Pistonların üst kısmında hava – yakıt karışımı patlar. Böylece, piston düzeneği hareket ederek güç oluşturur ve bunu diğer organlara aktarır. Pistonların alt kısmında ise motor yağı yer alır. Motordaki parçaların üstünü ince bir tabaka ile saran bu sıvı sürtünmeyi önlediği için oldukça önemlidir. Motor yağının pistonların üst kısmına çıkmaması gerekir. Çıktığı zaman hava – yakıt karışımının içine sızar. Bu olay sonucu da motorda yağ yakma olayı gerçekleşir.

ARABANIN YAĞ YAKMA SEBEPLERİ

Arabanın yağ yakma sebepleri arasında segmanların durumu ön plana çıkar. Segman denilen parçalar pistonların uç kısmında yer alır. Bu segmanlar çeşitli sebeplerden ötürü zamanla gevşeme yapar. Gevşeme olayı meydana geldiğinde ise motor yağı pistonların üst kısmına çıkabilir.

Segmanların dışında, subaplardaki durumlar da yağ yakma olayının önünü açabilir. Tıpkı segmanlar da emme subapları gibi zamanla aşınır ya da zarar görür. ,emme subaplarının ve yanında yer alan parçaların arıza vermesi de ‘Araba yağ yakıyor‘ cümlesine sebep olabilir.

ARABANIN YAĞ YAKTIĞI NASIL ANLAŞILIR? haberi için tıklayın

ARABA YAĞ YAKARSA NE OLUR?

Araba yağ yakarsa ne olur sorusunun cevabı, araç sahiplerinin duymak istemeyeceği bir sorudur. En basitinden, motor yağ yakarsa aracınıza daha sık aralıklarla motor yağı eklemek zorunda kalırsınız. Bu da sizin için fazladan maliyet anlamına gelir.

Motor yağının eksildiğini anlamazsanız ya da bu durumu önemsemezseniz, durum daha vahim noktalara gidebilir. Yağı biten aracın motoru ciddi arızalar verebilir. Hatta aracın motoru bile yanabilir.

Bir diğer taraftan, aracın motor yağı yakması ‘üfleme‘ denilen olaya sebep verebilir. 2. el araç satışlarında ilk kontrol edilen durumlardan birisi motorda üfleme olup olmadığıdır. Dolayısıyla, motorda üfleme varsa, aracı elinizden çıkarmak çok daha zor bir hale gelebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ