Otomobil Haber

MOTOR BAKIMI NASIL YAPILIR?

Araçların bakım zamanı yaklaşınca sürücülerin aklına ilk gelen sorulardan biri motor bakımı nasıl yapılır oluyor, ancak araştırmanın sonucu genel olarak servislerde bitiyor.

MOTOR BAKIMI NASIL YAPILIR?

Motor bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı, aracın kilometresine göre değişiklik gösteriyor. Araçlara, belirli kilometre aralıklarında standart bakım yapılırken, bazı kilometreler ağır bakım işlemleri gerekiyor. Detaylara geçmeden önce hatırlatmak gerekir ki; motor bakımı araçtaki diğer işlere göre nispeten daha kolay bir işlem olsa da, işi uzmanına bırakmak mantıklı bir seçenek olarak ön çıkıyor.

Motor Bakımı İşlemleri

Motor bakımı işlemleri arasında motor yağı değişimi dikkat çekiyor. Yağ, motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Motor parçaları üzerini ince bir atman olarak saran bu sıvı, böylece hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltır. Motor yağları zamanla katılaşır. Katılaştığı zaman ise karbon atıkları motor kanallarını tıkayabilir. Bu sebeple aracın bakım kilometresi geldiğinde değişimi kesinlikle yapmanız gerekir. Araç bakım kilometresine ulaşmasa bile motor yağı zamanla özelliğine kaybettiğinden bakım süresinin 1 yılı geçmemesi önemlidir. Seviyesini de sık sık kontrol etmeniz önerilir.

Motor yağı gibi soğutma suyu da kontrol edilmesi gereken sıvılardandır. Soğutma suyu azaldığında ya da tükendiğinde araç hararet yapar ve hararet yapan araç daha çabuk arıza verir. Bu nedenle bakım esnasında kontrol edilmesi gereklidir.

Motor bakımı esnasında araçtaki yakıt filtresi de değiştirilir. Bu filtre motora daha temiz yakıt gitmesi için görev yapar ve zamanla dolar ya da tıkanır. Değiştiği zaman ise daha düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek performansın önü açılır.

Benzer bir şekilde bakım zamanı hava filtresini de değiştirmek gerekir. Bu filtre de motora temiz hava girmesi çalışır. Tıpkı yakıt filtresi gibi zamanla dolar veya tıkanır. Değiştirilmediği zaman aracın performansı olumsuz etkilenebilir ve yakıt tüketimi artabilir.

Bujiler ve Triger Kayışı

Bu parçaların dışında bujilerin ve triger kayışının da belli bir dönemden sonra değişmesi gerekir. Bu iki parça diğer bakım unsurlarıdan farklı olarak ağır bakım dönemlerinde değişmesi gereken parçalar olarak ön plana çıkar. Triger kayışının değişimi ise araç araca farklılık gösterir. Bu sebeple sizin aracınıza ait olan triger kayışının değişim zamanı ile ilgili araştırma yapmanız gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ