Otomobil Haber


Karavan turizmi fırsatını kaçırmayalım

“Sadece Almanya’da 160 bin adet karavan trafiğe kaydoldu’ diyen TOKKDER Başkanı Ekici, “Türkiye sadece 5 adet sıfır kilometre karavan kayıt edilmiş. Neden dünya vatandaşları her bölgesi ayrı güzel olan ülkemizin güzelliklerini karavanla seyahat ederek görmesin” ifadesini kullandı

Karavan turizmi fırsatını kaçırmayalım

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, bir grup otomotiv gazetecisiyle online toplantıda buluştu. TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu açıkladı. İnan Ekici, “Operasyonel araç kiralama sektörü 2020 yılında 57 bin 500 adet sıfır aracı filosuna kattı. Aktif büyüklüğü 39,6 milyar TL olan sektörün araç parkı 279 binden 263 bine geriledi” diye konuştu.

Ekici, “2021 ekonomilerin toparlanma sürecine gireceğini, ekonomik aktivitenin hızlanacağını, buna bağlı olarak kaynakların verimli kullanımı adına sunduğu avantajlardan ötürü operasyonel araç kiralamanın tercih unsuru olacağını düşünüyorum. Tabii ki, bireysel araç kiralama oyuncuları 2021 yılında yatırımlarını büyüme yönünde gerçekleştirmeyi hedefliyor. Planları, beklentileri ve stratejileri büyümeye yönelik” dedi.

Karavan işi şu an gelişmekten uzak

Gündemde olan ama hiç masaya yatırılmamış bir konu olan motorlu karavanla ilgili de konuşan İnan Ekici, “800 araç motorlu karavan statüsüne kavuşmuş ama bunun sadece 5 tanesi sıfır. Nedeni de motorlu karavan ÖTV’si. Aracı alıyorsunuz ticari araç nitelikli, üst yapıcıya götürüyorsunuz aracın kullanım amacını değiştiriyorsunuz ve hususiye çevriliyor. Bu araçların motorları da hep 2000-2500’ün üzeri olduğu için yüzde 220 ÖTV’ye dayanıyor. Dolayısıyla motorlu karavan işi de Türkiye’de gelişmekten uzak bir hal alıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin güzelliklerini karavanla görsün

Türkiye turizminin çok büyük bir fırsatı kaçırdığını söyleyen Ekici, “Geçen sene sadece Almanya’da 160 bin adet karavan trafiğe kaydolmuş. Peki, bizim gibi her bölgesinde ayrı bir güzelliği olan bir ülkede neden olmasın ki? Neden dünya vatandaşları ülkemize gelip, bir yere kapanarak her şey dahil sistemi tercih etmek yerine Türkiye’nin güzelliklerini karavanla seyahat ederek görmesin? Neden bu iş büyümesin ki?” açıklamasında bulundu.

TOKKDER Başkanı İnan Ekici, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda da Gelirler Başkanlığı ile şahsen görüştüğünü ve bir iki hafta içerisinde de sektör STK’ları ile ortak bir talepte bulunacaklarını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ