Otomobil Haber


Kaliforniya’da İçten Yanmalı Motorlar Yasaklanıyor

ABD’nin en geniş otomobil pazarına sahip olan eyaleti olarak öne çıkan Kaliforniya’da fosil yakıtlı araçların satışı yasaklanıyor.

Kaliforniya’da İçten Yanmalı Motorlar Yasaklanıyor

Çevre bilimci insanlar arasında giderek yayılırken, bu konuda en çok değişime uğrayan sektörlerden biri otomotiv sektörü. Öyle ki; pek çok ülkede dizel otomobiller yasaklandı. Ayrıca gökyüzüne zehirli gazların ulaşmaması için içten yanmalı motorlar yerine elektrikler otomobiller öne çıkıyor. Pek çok marka elektrikli motor teknolojisine yatırım yapıyor.

Hedef 2035

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ise radikal bir karar alındı. Eyalet Valisi Gavin Newsom, yayınlamış olduğu basın bildirisinde eyalette fosil yakıtlı araçların satışların yasaklanmasına dair kararı açıkladı. Eyalet yetkilileri tarafından alınan bu kararın 2035 yılı itibariyle yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bununla birlikte, tüm orta ve ağır ticari araçların da 2045 yılına kadar 0 emisyonu yakalaması gerekiyor.

‘Dur deme vakti geldi’

Konuyla ilgili açıklama yapan Newsom, söz konusu kararı iklim değişikliği ile mücadele kapsamında aldıklarını söyledi. Araçların uzun zamandır havayı kirlettiklerine dikkat çekerek ”Bunar dur deme vakti geldi’ dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ