Otomobil Haber

İkinci El’de yeni rekorlar bekliyoruz | Gelecek paylaşım ekonomisinde

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Ayyıldız, “Araç sahipliği giderek azalacak. Paylaşımlı araç trendi yükselmeye devam edecek” dedi

İkinci El’de yeni rekorlar bekliyoruz | Gelecek paylaşım ekonomisinde

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Dijitalleşme rüzgarı her sektörü olduğu gibi otomotivi de etkiliyor. ikinciyeni.com markamızla altı yıldır online açık artırma yöntemiyle satış gerçekleştiriyoruz” dedi.

Araç sahipliğinin giderek azalacağını ve paylaşımlı araç trendinin yükselmeye devam edeceğini belirten Ayyıldız, “İkinci el araçların hem fiyatları, hem de satışları artmaya devam ediyor. Geçen yıl Ocak – Aralık döneminde fiyatlar yüzde 30 arttı, 7.6 milyon adet satışla rekor kırıldı” diye konuştu.

Araç kiralama sektörünün dijitalleşme ve Y kuşağıyla birlikte dönüşüme uğradığını belirten Emre Ayyıldız, “Dijitalleşmeyle birlikte ihtiyaçlar da değişmeye, tüketici özgürlüğünü ilan etmeye başladı. Y kuşağı olarak tanımladığımız nesil, paylaşım ekonomisini geliştirdi ve bunun yansımalarını kiralama sektöründe de görüyoruz. Kullanıcıların artık diledikleri zaman, diledikleri süre kadar araç kiralayabildikleri paylaşımlı araçlar tüm dünyada oldukça trend. Sadece Moskova’da 30 bin araç paylaşımlı modelle çalışıyor ve şehir içi ulaşımında önemli bir ihtiyacı karşılıyor” dedi.

DİLEDİĞİNİZ YERDE KİRALAYIP, DİLEDİĞİNİZ YERDE BIRAKABİLİYORSUNUZ

Bu alanda 2018 yılının Eylül ayında MOOV by Garenta’yı geliştirdiklerini belirten Ayyıldız, “MOOV by Garenta ile Türkiye’de ilk defa serbest dolaşımlı araçlarla dakikalık araç kiralama hizmeti sunmaya başladık. Bu ne demek? Kullanıcılarımız hizmet bölgesi içerisinde diledikleri yerde kiralamayı başlatıp, yine hizmet bölgesi içerisinde diledikleri yerde kiralamayı sonlandırabiliyor. Yani kullanıcılarımıza özgürlük sunuyoruz. Hizmet vermeye başladığımız ilk günden bu yana yoğun bir ilgiyle karşılaşıyoruz. 700 araçla başladığımız yolculuğumuz, bugün yaklaşık 1.700 araçla devam ediyor. 1 yılda 1 milyon defadan fazla, günde ise ortalama 4.500 kiralamaya imza atıyoruz” şeklinde konuştu.

1 PAYLAŞIMLI ARAÇLA TRAFİKTEN 10 ARAÇ ÇIKMIŞ OLUYOR

Paylaşımlı araçların ekonomik bir çözüm olmasını ve şehirlere sunduğu avantajları da sözlerine ekleyen Emre Ayyıldız, “MOOV by Garenta’da 15 dakikası 9,5 TL’den başlayan fiyatlarla, üstelik 5 kilometrelik yakıt dahil olarak kiralama yapabiliyorsunuz. Paylaşımlı araçların bir diğer güzel tarafı da trafiğe sunduğu fayda. Bugün, 1 paylaşımlı aracın trafiğe katılmasıyla 10 araç trafikten çıkmış oluyor. Avrupa’da birçok yerel yönetim paylaşımlı araçlara özel otopark noktaları sunuyor, şehir içi ulaşımda alternatif olarak gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘İKİNCİ EL’DE YENİ REKOR BEKLİYORUZ’

2019 yılında sıfır araç sektörünün bir önceki yıla göre yüzde 23, 2017’ye göre ise yüzde 50 daraldığını belirten Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Döviz kurunun yükselmesiyle birlikte sıfır araç fiyatlarında yaşanan artış, tüketicinin finansmana erişiminin zorlaşması ve stok sorunuyla birlikte sıfır araç pazarı daralma eğilimini geçtiğimiz yıl da sürdürdü. Yıl içerisinde faizlerin yüzde 24’lerden yüzde 10’lara düşmesiyle birlikte finansmana erişim kolaylaşsa da fiyatların yüksek seyri, otomobile olan talep ikinci el olarak gerçekleşti. 2019 Ocak – Aralık döneminde ikinci el fiyatları yüzde 30 artış gösterse de 7,6 milyon adetlik ikinci el satışıyla rekor kırıldı. Beklentimiz, fiyatlar artmaya devam etse de bu yıl da yeni bir rekorun gelmesi yönünde” dedi.

Ayyıldız, “Platformumuz üzerinde 20 bin TL’ye de, 1 milyon TL’ye de ikinci el araç satın alabiliyorsunuz. 1.000 TL’den başlayan açık arttırmalara katılarak veya direkt ‘hemen al’ seçeneğindeki araçları tercih ederek beğendiğiniz ikinci el otomobili satın alabiliyorsunuz” diye konuştu…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ