Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Otomobil Haber

‘İkinci El’ otoya zam geliyor!

Araştırmacı yazarımız Adnan Vardarlı, ikinci el otomobil fiyatlarının birkaç ay içinde yüzde 10-15 civarında artacağını söyledi

‘İkinci El’ otoya zam geliyor!

‘İkinci El’ otoya zam geliyor!

İkinci el otomotiv pazarında faaliyet yürüten firmaları araştıran Adnan Vardarlı, birkaç ay içinde yüzde 10-15 oranında zam geleceğini söyledi.

Vardarlı, 1 yaşındaki bir araç geçen sene Kasım ayında sıfırı ile yüzde 15 fiyat farkına sahipken, şu an bu farkın yüzde 25’lere kadar çıktığını belirterek, “Bu fark kapanana kadar ikinci elde fiyatlar yükselecektir. Bu durum, mevcut fiyatların birkaç ay içinde yüzde 10-15 civarında artması anlamına geliyor.” dedi.

Adnan Vardarlı, yaptığı değerlendirmede, her yıl istikrarlı bir şekilde artış gösteren ‘İkinci El’ pazarının bu yılın ilk 3 ayında da geleneği bozmadığını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ilk çeyrekte ikinci el otomobil ve hafif ticari araç pazarında toplam satışların 1 milyon 911 bin 135 olarak gerçekleştiğini aktaran Vardarlı, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11 artış anlamına geldiğini dile getirdi.

Sıfır araç fiyatlarının yüksek kurların etkisiyle artması sonucu, ikinci el araç pazarının tüketici gözünde daha avantajlı bir konuma geldiğini belirten Vardarlı, yıl sonunda satış adetlerinde öngörülerin üstünde bir artış beklendiğini söyledi.

‘Bayram öncesinde satışlar artacaktır’

Vardarlı, seçimlerin 24 Haziran’a alınması sonrasında 2-3 günlük bir durgunluk süreci yaşandığını, ancak politik gelişmelere alışık ve hazırlıklı olan piyasanın hemen normale döndüğünü kaydetti.

Yaz ayları öncesi yaşanan mevsimsel hareketliliğin de bunda etkili olduğuna değinen Adnan Vardarlı, “Aslında Ramazan ayı her sene biraz durgun geçer ama bu yıl piyasanın en hareketli olduğu 15 Mayıs-15 Haziran dilimine denk geleceği için fazla bir etki yaratmayacağını düşünüyoruz. Bayram öncesinde ise satışlar mutlaka artacaktır.” diye konuştu.

Vardarlı, seçimlerden sonra ikinci el pazarının nasıl seyredeceğine yönelik ise, “Seçimlerin bitmesi yaz aylarının ortasına denk geliyor. Seçimlerden bağımsız olarak bu mevsim hep durgun geçer. Dolayısıyla durgunluk olacaktır ancak bunu seçime bağlamak mevsimsel olarak doğru olmaz.” dedi.

‘İkinci elde fiyatlar yükselebilir’

Vardarlı, kurların ani artışına paralel olarak sıfır araç zamlarının 2018 model araçlara yansıtılmasının doğal olarak ikinci el araçları tüketici açısından daha cazip bir seviyeye getirdiğini anlattı.

İlk 3 ayda markaların elinde kalan 2017 model sıfır araçların da tükenmesiyle nisan ayında ciddi bir talep artışı yaşadığını belirten Vardarlı, sıfır araç fiyatlarındaki artışlara bakıldığında, fiyatların bu seviyelerin altına düşmesinin pek mümkün görünmediğini dile getirdi.

Adnan Vardarlı şöyle devam etti: “Bizim istatistiki çalışmalarımıza göre, 1 yaşında bir araç geçen sene kasım ayında sıfırı ile yüzde 15 fiyat farkına sahipken, şu an bu fark yüzde 25’lere kadar çıkmış durumda. Bu fark kapanana kadar ikinci elde fiyatlar yükselecektir. Sonuç olarak bu durum, mevcut fiyatların birkaç ay içinde yüzde 10- 15 civarında artması anlamına geliyor. Örnek olarak 2018 model sıfır kilometre bir aracın fiyatı 97 bin TL. Aynı aracın 2017 model 2. El fiyatı 78 bin TL. Bu kadar fark olması 0 araçtaki döviz kuru artışlarından kaynaklanıyor. Bu ara kapanmaya başladığında 2. El araçlar da doğal olarak zamlanacak.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ