Otomobil Haber

İkinci el otomobilde kapora dolandırıcılığına dikkat

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

İkinci el araç alım satımıyla ilgili son dönemde sıklıkla gündeme gelen dolandırıcılık yöntemlerinden kapora dolandırıcılığına karşı dikkatli olunmalı.

İnternet siteleri ve cep telefonu uygulamaları üzerinden yapılan özellikle ikinci el araç alım satımıyla ilgili farklı dolandırıcılık yöntemleri ikinci el araç piyasasındaki artışın da etkisiyle tekrar gündeme geldi. Bunlardan en fazla yaygın olanlarından biri olarak görülen ve sektörde kapora dolandırıcılığı olarak tabir edilen yöntemle araç almak isteyenler mağdur ediliyor.

Araç almak isteyen kişileri mağdur eden dolandırıcılar, ilandaki araç için bir miktar kapora aldıktan sonra telefonları kapatıyor.

Dolandırıcıların verdiği ilanlarda da bazı belirgin özellikler bulunuyor.

MODELİ YÜKSEK, FİYATI VE KİLOMETRESİ DÜŞÜK ARAÇLAR KULLANILIYOR

Online alışveriş sitelerine e-posta adresi ve cep telefonu ile kolayca kayıt yaptırabilen dolandırıcılar, ardından siteye sahte ilanları düşük fiyatlarla ekliyor. Söz konusu ilanlarda da çoğunlukla başka araçlara ait fotoğraflar ve bilgiler kullanılıyor.

Yanıltıcı ve dikkati çekici ilan başlıklarıyla alıcıların ilgisini cezbeden dolandırıcılar, ilandaki araçları normal piyasanın altında fiyatla satışa çıkarıyor. Fiyat cazibesine kapılan alıcı ise ilandaki numarayı arayarak araçla ilgili detaylı bilgi almaya çalışıyor. Bundan sonraki süreçte ise kapora dolandırıcısının planı devreye giriyor.

Genellikle ilana çok fazla ilgi olduğu ve başka alıcıların da araçla ilgilendiği izlenimi veren sözde satıcı, bir miktar kapora karşılığında ilanı yayından kaldırabileceğini belirtiyor.

Kaporayı internet bankacılığı üzerinden aldıktan sonra ise telefonunu kapatarak ortadan kayboluyor. Daha sonra dolandırıldığını anlayan alıcı ise polis merkezlerine ve tüketici derneklerine başvuru yaparak yardım istiyor.

İYİCE ARAŞTIRMADAN, SATICIYLA GÖRÜŞMEDEN KAPORA GÖNDERMEYİN

Bu tür dolandırıcılar özellikle modeli yeni, yıpranmamış, kilometresi düşük araçları uygun arsa buldum, ev alacağımdan, acil ihtiyaçtan ve benzeri nedenler öne sürerek piyasa değerinin altında ilana veriyor

Dolandırıcılar aracın çok fazla taliplisi olduğu bahanesiyle alıcıdan aracı başkasına satmamak için hemen bir miktar kapora istiyor. İyice araştırmadan, arabanın gerçekten var olup olmadığını fiziken kontrol etmeden, gidip görmeden, muhatapla, satıcıyla görüşmeden sakın kapora göndermeyin. Hatta aracın yanına giderek ruhsat kontrolü yapın aracın şase numarası ruhsatları aynı mı bakın. Bu kişilere kesinlikle kanmayın. Bir de daha çok dikkati çekmek için kapora tutarını düşük tutuyorlar. Çok yüksek miktara belki tereddüt edersiniz ama az miktara sakınca olmuyor, bu sayede 15 20 kişiden para toplayıp ortadan kayboluyorlar. Dolayısıyla siz gönderdiğiniz kaporayla kalıyorsunuz.

Bu tür durumlarda savcılığa suç duyurusunda bulunulmalı ancak muhataba ulaşmak ve savcılığın adli anlamda takibini yapması çok zor olduğu için bu süreçte çok az kişi işin peşini bırakmıyor

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARINDA DA YETKİ BELGESİNİ SORUN

İkinci el araç satışlarında yetki belgesi firmalarda artık var. Ticaret Bakanlığı bu konuda düzenleme yaptı. Özellikle piyasada bu tür belgesi olmaksızın bu işi yapan kişiler var. Araç alacaksanız mutlaka ikinci el araç satış yetkisi bulunan ticari işletmeleri, vergi kaydı olan firmaları tercih edin.

Kurumsal firmalardan araç aldığınızda her zaman muhatap bulabilirsiniz.

Bu yüzden yeri yurdu belli yerden alımlarınızı yapmayı tercih etmeniz olası dolandırılmaların önüne geçecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ