Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Otomobil Haber

İkinci el araç satışında ‘Yetki Belgesi’ olmayanlar için önemli uyarı!

İkinci el araç satımlarında ‘Yetki Belgesi’ 13 Ağustos’tan itibaren zorunlu hale gelecekti…

İkinci el araç satışında ‘Yetki Belgesi’ olmayanlar için önemli uyarı!

İkinci el araç satışında ‘Yetki Belgesi’ olmayanlar için önemli uyarı!

‘Yetki Belgesi’ olmayanlar ikinci el araç satışı yapamayacaktı… Fakat süre uzatıldı… Peki kimler ikinci el satışı yapabilir? Yetki Belgesi nasıl alınır?

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan gerçek kişi tacir ve esnaf ile satış temsilcileri için ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı getirilmişti.

13 Ağustos itibariyle ikinci el araç alım satımlarında “Yetki Belgesi” zorunlu hale geliyor. Bu kapsamda 8 yaş veya 160 bin km’ye kadar ikinci el otomobillerin alım satımında ekspertiz raporu şart olacak ve “Yetki Belgesi” almayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak.

İkinci el otomobil alım satımında yeni dönem başlıyor. 13 Ağustos itibariyle yürürlüğe girecek “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında oto alım satımı yapmak için “Yetki Belgesi” zorunlu hale geliyor.

Kimler Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilir?

Ticaret Bakanlığının “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” 2018 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş İkinci el taşıt satanlara ‘yetki belgesi’ almaları için 1 yıl süre verilmişti. İkinci el taşıt satmak için zorunlu olan Yetki Belgesi 13 Ağustos’a kadar alınabilecek. Toplu işyerlerinin 13 Ağustos 2019, ikinci el motorlu kara taşıtı pazarlarının ise 13 Ağustos 2020 tarihine kadar Yönetmelikte öngörülen nitelikleri sağlamaları gerekiyor.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek kişi tacirlerle esnaf ve sanatkarların kendileri, ticaret şirketleriyle diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürü motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesi edinecek. İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişiler, motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Seviye 5) veya motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olacak.

Bu kişilerin ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının motorlu kara taşıtı ticaretiyle ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacak.

Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır?

Adaylar, belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarını MYK internet sitesindeki yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları arama modülünden sorgulama yaparak öğrenebiliyor.

Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür, bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yaparlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Alperen Şahin dedi ki:

    Güzel bir gelişme. Böylece önüne gelen herkes araç satamayacak.

  2. Zeki Hürriyet dedi ki:

    Daha önceden yapılması gerekiyordu.

  3. Berkay Ezine dedi ki:

    Tüh be kaçırmışım :/

BİR YORUM YAZ